V Británii, Rusku, Portugalsku, ale aj Česku sa pomaly zhoršuje situácia. Keď sa pozrieme na tieto krajiny, tak tam už v podstate prepukla tretia vlna. Prečo neprepukla u nás?
Ona nie je len v týchto krajinách, ale už vo väčšine západoeurópskych krajín vidno nárast, aj keď často pri veľmi nízkych číslach. To, že my sme len akýmsi spôsobom oneskorení, sa dá vysvetliť mnohými faktormi. Jedným z nich môže byť to, že na Slovensku je menší priechod. To geografické šírenie celej epidémie je naozaj geografické v tomto čase. To znamená, že dlhšie trvá, kým k nám príde.
Ďalšou zvláštnou výhodou môže byť to, že sme očkovali mladších ľudí s vyššou mobilitou. Práve tí ľudia, ktorí cestujú do zahraničia, sú často zaočkovaní a majú menšiu šancu, že nám to dovezú. Ostatné krajiny sa zaoberali najmä očkovaním starších ročníkov. To znamená, že veľmi mobilné skupiny neboli zaočkované.
Môže to byť teda kombinácia rôznych faktorov. Zrejme ide len o oneskorenie, čo môžeme vidieť v Česku. Je už otázkou času, kedy to môže prísť aj na Slovensko.
Môžeme povedať, že tu tretiu vlnu už máme, len to nevidíme?
To zatiaľ nevieme povedať s určitosťou. Je pravda, že testujeme pomerne málo. Navyše ľudia, ktorí majú nový variant koronavírusu, majú iné príznaky, ktoré sú bežné, ako napríklad nádchu či nachladnutie.
Oni sa nevedia posúdiť, neindikujú sa na testy. Často sú postihnuté menšie deti, tie netestujeme už takmer vôbec. Je možné, že prípady na Slovensku sú, ale to nás až tak nezaujíma. Zaujíma nás to, či sa objavia v nemocniciach. Tam sme ich zatiaľ podľa sekvenácie nevideli.
Epidemiológovia hovorili, že v lete je „s covidom dobre“. Ako je možné, že dochádza k tretej vlne vo väčšine európskych krajín, keď je leto, teplo?
Veľa ľudí už minule tvrdilo, že ako je možné, že počas leta sa koronavírus šíri v Brazílii alebo juhovýchodnej Ázii. Štúdie naozaj potvrdzujú, že koronavírusy, nielen tento, sú sezónne. Dáta to potvrdzujú, ale treba si uvedomiť, čo to znamená, keď je veľmi teplo, máme veľa slnečného žiarenia, ktoré likviduje vírus. Vonku pri slnečnom žiarení je malá šanca, že by vírus prežil. Na druhej strane, ako sa zvyšuje teplota, koľko času trávime na prudkom slnku? Čím viac sa zvyšuje teplota, tak tým viac sme vnútri. Ľudia vyhľadávajú klimatizované priestory vnútri, a teda efekt leta sa stráca.
Vyzerá to tak, že práve veľmi veľké teplá nie sú úplne ideálne a môžu podporovať šírenie. Takisto na to vplýva aj vlhkosť prostredia. Ukazuje sa, že vo veľmi suchom prostredí, keď dlho neprší, môže byť šírenie vyššie.
To je aktuálne na Slovensku.
Momentálne je to tak na Slovensku, ale v princípe sme na tom lepšie ako niektoré iné krajiny, kde je sucho dlhodobé. Ta...
Zostáva vám 85% na dočítanie.