Eduard HegerHN Pavol Funtál
StoryEditor

Heger o Kollárovom návrhu: Na zmenu ústavy bude musieť rokovať koaličná rada

08.07.2021, 16:27
Autor:
TASRTASR
Prezidentka v stredu uviedla, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná rada rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

O návrhu predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) na zmenu legislatívy, ktorá by umožnila referendum o predčasných voľbách, má rokovať koaličná rada. Skonštatoval to premiér Eduard Heger (OĽANO). Kollár chce o návrhu rokovať na mimoriadnej júlovej schôdzi.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) hovorí, že program mimoriadnej schôdze, zvolanej na návrh 30 poslancov, podľa rokovacieho poriadku nie je možné meniť ani dopĺňať o nové body.

​"O takejto závažnej téme bude musieť rokovať koaličná rada," reagovala hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. Kollár chce na mimoriadnej schôdzi s avizovaným začiatkom 22. júla zaradiť cez procedurálny návrh zmenu legislatívy tak, aby sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách. Hovorí, že je to odpoveď na odporúčanie Ústavného súdu (ÚS) SR a prezidentky Zuzany Čaputovej. Referendum by podľa jeho slov mohlo byť na jeseň. Ľudia musia podľa neho dostať možnosť vyjadriť sa v referende.

Dostál Kollárov návrh nepodporí. "Považujem ho za vecne nesprávny, politicky absurdný a rokovanie o ňom na júlovej mimoriadnej schôdzi pri dodržaní zákona o rokovacom poriadku NR SR za nemožné," reagoval na sociálnej sieti.

Dostál zároveň uviedol, že presadenie zmeny Ústavy SR a umožnenie konania referenda o predčasných voľbách nezodpovedá žiadnemu zo zákonom stanovených dôvodov pre skrátené legislatívne konanie. Reagoval tak na návrh Smeru, ktorý pripravil novelizáciu Ústavy.

​Opozičná strana chce, aby vláda už budúci týždeň schválila návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu. Do ústavy chce Smer-SD doplniť ustanovenie, že referendom možno skrátiť volebné obdobie poslancov. Smer-SD by takisto chcel o svojom návrhu rokovať na mimoriadnej júlovej schôdzi.

Prezidentka v stredu uviedla, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Označila to za jedno z možných riešení po rozhodnutí Ústavného súdu SR, podľa ktorého je navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR protiústavná.

01 - Modified: 2022-08-08 15:36:04 - Feat.: - Title: HN24: Rusko zatiaľ nezaviedlo brannú povinnosť 02 - Modified: 2022-08-08 12:13:29 - Feat.: - Title: HN24: Fico na brífingu 03 - Modified: 2022-08-08 12:28:48 - Feat.: - Title: Škandál odposluchov otriasa gréckou vládou, premiér o nich vraj nevedel 04 - Modified: 2022-08-08 12:30:47 - Feat.: - Title: Profesionálny rozbíjač a zdroj všetkých problémov. Bez Matoviča to bude o sto percent lepšie, hovorí Sulík 05 - Modified: 2022-08-08 08:20:40 - Feat.: - Title: Heger: Kardinál Tomko mal vplyv aj na celosvetové cirkevné dianie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. august 2022 02:25