TASR - Jakub Kotian
StoryEditor

Sulík: Nepovažujem za správne narýchlo a chaoticky meniť základný zákon štátu

09.07.2021, 14:10
Autor:
TASRTASR
Predseda Národnej rady Boris Kollár vo štvrtok avizoval, že chce novelu Ústavy v súvislosti s referendom o skrátení volebného obdobia parlamentu predložiť na mimoriadnu schôdzu v júli.

Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík nepovažuje za správne narýchlo a chaoticky meniť Ústavu v súvislosti s referendom o predčasných voľbách. Jeho stanovisko poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák. Strana je podľa jeho slov proti takýmto chaotickým zmenám, ktoré chcú "narýchlo a bez odbornej diskusie" presadiť niektorí politici.

​"Zmeny v Ústave SR aj v otázkach referenda sa majú robiť uvážlivo a odborne, ale určite nie zbrklo na júlovej mimoriadnej schôdzi," uviedol Sulík. Podčiarkol, že SaS podporuje priamu demokraciu a referendum vníma ako vhodný nástroj na presadenie vôle voličov. Tvrdí, že liberáli boli pripravení považovať za záväzné referendum, ak by bolo úspešné a ak by sa väčšina voličov vyjadrila za predčasné voľby.

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) vo štvrtok avizoval, že chce novelu Ústavy v súvislosti s referendom o skrátení volebného obdobia parlamentu predložiť na mimoriadnu schôdzu v júli.

Viacerí politici však reagovali, že vzhľadom na rokovací poriadok a lehoty to nebude možné. Kollár preto uviedol, že návrh predloží v najskoršom možnom termíne a aktuálne zvažuje legislatívne možnosti. Premiér Eduard Heger (OĽANO) podčiarkol, že o Kollárovom návrhu bude musieť rokovať koaličná rada.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu informovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie. Označila to za jedno z možných riešení po rozhodnutí Ústavného súdu SR, podľa ktorého je navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR protiústavná.

01 - Modified: 2022-08-18 15:35:27 - Feat.: - Title: Potvrdené. Boris Kollár predloží návrh, ktorý priblíži predčasné voľby 02 - Modified: 2022-08-18 12:33:02 - Feat.: - Title: Žilinka dal preveriť, či sa na sociálnej platforme, ktorú vymyslel Sulíkov syn, nepácha trestná činnosť 03 - Modified: 2022-08-18 14:50:39 - Feat.: - Title: Potvrdené. Boris Kollár predloží návrh, ktorý priblíži predčasné voľby 04 - Modified: 2022-08-18 08:28:42 - Feat.: - Title: To, ako sa vyrovnáme s vládnou krízou, nebude záležať od názorov Hlasu, reaguje OĽANO 05 - Modified: 2022-08-16 08:41:30 - Feat.: - Title: Európa rieši energetickú krízu a my riešime Matoviča. Za ľudí sa mu nedokáže postaviť, hovorí Gröhling
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 00:44