StoryEditor

Definitívny koniec. Snem zrušil ĽS-HZDS

11.01.2014, 17:10
Autor:
tasr, stltasr, stl
Strana, ktorej prvým predsedom bol Vladimír Mečiar, skončila. Na jej základoch vzniklo nové hnutie.

Delegáti mimoriadneho snemu Ľudovej strany (ĽS) Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dnes v Žiline rozhodli o dobrovoľnom zrušení strany bez likvidácie a vzniku novej strany - Strany demokratického Slovenska (SDS). Na tlačovej konferencii o tom po mimoriadnom sneme informoval Sergej Kozlík, ktorý doteraz viedol politické grémium ĽS-HZDS.

Za hlavnú príčinu rozpadu strany označil Kozlík jej strnulosť. "Nedokázala pohnúť vrcholnou štruktúrou, robiť sebareflexiu po voľbách. Sebareflexia je výmena lídrov po voľbách, ktoré neprivedú stranu do parlamentu alebo do vlády. Strana ustrnula, stratila dynamiku a padla," povedal Kozlík.


Členstvo v strane len pred niekoľkými týždňami ukončil jej "otec" Vladimír Mečiar.

Emotívny koniec
ĽS-HZDS má dnes podľa neho väčšie záväzky ako pohľadávky. "Zhruba 200-tisíc eur tvoria záväzky a pohľadávky zhruba 10-tisíc eur. To je aj dôvod, prečo strana vstupuje do rozhodnutia o zrušení bez likvidácie. Pretože majetok a pohľadávky nestačia na uspokojenie pohľadávok a záväzkov," povedal Kozlík.

Doplnil, že na mimoriadnom sneme sa zúčastnilo 165 z 200 delegátov. "Diskusia bola miestami emotívna, ale prevládal pokoj, istá rozvaha v posudzovaní stavu strany. Dominoval názor, že strana splnila základné politické ciele, s ktorými v roku 1991 vznikala. Hlavný politický cieľ HZDS a potom ĽS-HZDS bol najskôr dosiahnuť status samostatného zvrchovaného štátu. Neskôr, v 90., ukotviť tento štát ako stabilný zvrchovaný štát, čo myslím, že sa podarilo," skonštatoval Kozlík.

Príde nový nástupca
Po roku 1998 strana podľa neho nedokázala vytvoriť určitú sebareflexiu. "Najmä na vrcholnej pozícii strany. Stanovy blokovali výraznejší pohyb v tomto smere. Takže sme dospeli do dnešného rozhodnutia, že ĽS-HZDS na mimoriadnom sneme rozhodla o takzvanom dobrovoľnom zrušení strany bez likvidácie. S tým, že sa urobia ďalšie kroky smerom k ministerstvu vnútra. Ale keďže je záujem mnohých členov a štruktúr pokračovať v politickej činnosti, rozhodli sme sa vyvolať dnes iniciatívu – vznik novej strany - Strany demokratického Slovenska," dodal Kozlík.

"Nechceme už ľútostiť. Chceme dnešným dňom odložiť históriu. Bola aj slávna, aj možno s chybami. Už chceme pozerať dopredu. A ísť ako strana, ktorá nezabúda. Som dlžný poďakovanie všetkým členom, lebo každý prispel istým dielom k dvadsaťročnej histórii strany. Ale na druhej strane už ideme ďalej so skupinou, ktorá dnes podpisovala hárky o súhlase s novou stranou a tí pôjdu do archívu ako zakladajúci iniciátori novej strany," uzatvoril Kozlík.

Zo strany odišiel presne pred mesiacom aj jej dlhoročný predseda Vladimír Mečiar. Stranu doviedol štyrikrát k víťazstvu v parlamentných voľbách, z toho trikrát zostavil vládu a stal sa premiérom.

Ustanovujúci snem HZDS sa konal 22. júna 1991 v Banskej Bystrici. Delegáti rozhodli, že HZDS nebude mať formálne znaky politickej strany, ale hnutia. Po schválení stanov a programu potvrdili voľbou na poste predsedu Vladimíra Mečiara, podpredsedami sa stali Milan Kňažko, Michal Kováč a Augustín Marián Húska.

Takto sa lúčil Vladimír Mečiar po voľbách v roku 1998

01 - Modified: 2005-11-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Štátna pokladnica inovuje systém
01 - Modified: 2017-08-10 13:37:55 - Feat.: - Title: Mečiara za amnestie stíhať nebudú. Vec je premlčaná 02 - Modified: 2016-10-22 08:49:30 - Feat.: - Title: Mečiar nás pri privatizácii podržal už v roku 1990, hovorí vtedajší minister 03 - Modified: 2016-02-12 09:41:43 - Feat.: - Title: Černák odhaľuje v knihe mafiánske praktiky. Píše o úplatku pre Mečiarovu HZDS 04 - Modified: 2015-10-06 13:10:13 - Feat.: - Title: Medzinárodné škandály, alkohol a bitky. Vyberte, kto je najväčšou hanbou Slovenska 05 - Modified: 2015-09-02 10:58:13 - Feat.: - Title: Vydieral v mene Mečiara. Teraz bývalého úradníka odsúdili
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 13:58