elektrinaArchív HN
StoryEditor

Búrky spôsobili energetickú kalamitu na strednom Slovensku

15.07.2021, 08:49
Autor:
TASRTASR
Vyše 30-tisíc odberných miest malo prerušenú distribúciu elektriny na viac ako tri minúty.

Nočné búrky zapríčinili energetickú kalamitu na území stredného Slovenska. Vyše 30-tisíc odberných miest malo prerušenú distribúciu elektriny na viac ako tri minúty. Momentálne je bez elektriny vyše 9-tisíc odberných miest.

Najviac zasiahnuté sú okresy Rimavská Sobota, Poltár, tiež regióny Liptov a Považie. Vo štvrtok to uviedol hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

V okresoch Rimavská Sobota a Poltár evidujú energetici šesťtisíc odberateľov bez elektriny. V okresoch Ružomberok a Liptovský Mikuláš je momentálne bez elektriny približne dvetisíc odberných miest, na Považí je to viac ako tisíc odberných miest.

"Momentálne ešte stále beží vyhľadávanie porúch, keďže v noci neboli podmienky dostatočne dobré na to, aby naši elektrikári mohli v teréne identifikovať konkrétne miesta. Museli počkať, kým sa počasie trochu zlepší a na svitaní vyrazili do terénu. Budú intenzívne vyhľadávať všetky poruchové miesta a postupne ich opravovať," ubezpečil hovorca.

Poruchy sú na úrovni vysokého i nízkeho napätia. Najprv budú odstraňovať poruchy na vysokom napätí, následne podľa dostupných kapacít aj na nízkom.

Príčinou sú podľa hovorcu popadané konáre či stromy, ktoré poškodili vodiče aj samotné stĺpy a stožiare. Ako zdôraznil, odstraňovanie porúch bude niekde trvať hodiny, inde možno aj dlhšie, v závislosti od rozsahu poškodenia.

"Budeme však robiť všetko preto, aby sme poruchy odstránili čo najskôr. Tam, kde sa to bude dať, budeme odberateľov prepínať na okruhy, ktoré nie sú poškodené. No v mnohých prípadoch budú musieť odberatelia čakať až na odstránenie poruchy," skonštatoval Gejdoš.

Najviac zasiahnuté oblasti sú Tisovec, Rimavská Píla, Kokava nad Rimavicou, Lukovištia, mesto Poltár. Na Liptove je to Liptovská Osada, Východná, Kráľova Lehota a Liptovská Sielnica. Na Považí je najhoršia situácia v Podvaží, Lazoch pod Makytov a v Hornej Maríkovej.

01 - Modified: 2022-09-30 22:02:26 - Feat.: - Title: Hirman pre HN: Zatiaľ nám počasie skutočne nehrá do karát. Pripravujeme sa na krajné scenáre 02 - Modified: 2022-09-28 09:16:11 - Feat.: - Title: Spotreba elektriny klesla viac ako na začiatku pandémie. Stojí za tým odstávka viacerých podnikov 03 - Modified: 2022-09-26 12:56:29 - Feat.: - Title: Slovenské elektrárne hľadajú 400 miliónov. Ak nám ich štát nedá, hrozí konkurz, varuje riaditeľ 04 - Modified: 2022-09-21 22:01:00 - Feat.: - Title: Aj voda zdražie, pre krízu a drahú elektrinu. Na čo sa treba pripraviť v súvislosti s jej novými cenami? 05 - Modified: 2022-09-21 15:00:00 - Feat.: - Title: Energetický expert Hanzel: Naozaj sa vyrába za 40 eur a kupuje za tisíc? Ako sa tvorí cena elektriny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2022 17:02