StoryEditor

Novinka zlepší prostredie na podnikanie

15.04.2014, 23:59
Alica Orda-Oravcová, členka Prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.

Firmám nová úľava pri vratkách pomôže, okrem iného sa zlepší aj cash flow platiteľa dane, tvrdí Alica Orda-Oravcová.

Ministerstvo financií navrhuje čiastočné vrátenie nadmerného odpočtu ešte pred ukončením kontroly daniarov. Je to krok správnym smerom?

Zavedenie čiastočného vrátenia nadmerného odpočtu z transakcií, ktoré správca dane preveril a zároveň nie sú považované za rizikové, hodnotíme veľmi pozitívne. Myslím si, že táto možnosť prispeje k zlepšeniu podnikateľského prostredia na Slovensku. Zároveň chápem, že doteraz správca dane takúto zákonnú možnosť nemal, preto nebol oprávnený vrátiť nadmerný odpočet ani jeho časť do doby, keď bolo právoplatné rozhodnutie, na základe ktorého bol nadmerný odpočet splatný.

Nakoľko to firmám pomôže?

Platiteľom dane uvedená možnosť výrazným spôsobom pomôže, pretože bude tým potvrdené, že určité transakcie nie sú rizikové a zároveň významnou mierou sa zlepší cash flow platiteľa dane. Ten bude schopný platiť svoje záväzky. Prípadne sa mu zlepšia podmienky, na základe ktorých je mu poskytovaný úver v banke na jeho podnikateľskú činnosť. Problém so zadržiavaním nadmerných odpočtov doteraz existoval, pretože aj v prípade malej pochybnosti správcu dane nebol oprávnený vrátiť nadmerný odpočet. A preto v prípade, ak správca dane zaslal žiadosť o medzinárodnú výmenu informácií do iného štátu, nevedel ovplyvniť, ako rýchlo mu tento zmluvný štát zaslal odpoveď. Tým nevedel reálne ovplyvniť, ako dlho bude lehota na vykonanie daňovej kontroly prerušená.

Aké podniky majú s kontrolami najväčšie problémy?

Platitelia dane, ktorí obchodujú so zahraničím, najmä dodávajú tovary, prípadne aj služby do zahraničia. V týchto prípadoch správca dane najčastejšie preveruje skutočné dodanie tovaru do iného členského štátu práve prostredníctvom medzinárodnej výmeny informácií a daňová kontrola sa preruší. Najväčšie problémy potom pre platiteľa dane vznikajú v prípadoch, keď odpoveďou z medzinárodného dožiadania je, že odberateľ nie je kontaktný alebo náhodou zomrel a správca dane nevie overiť skutočnosť nadobudnutia tovaru v zahraničí.

Akú časť by mali firmy dostávať ešte pred ukončením kontroly, aby sa vyhli problémom?

Spôsob výpočtu, v akej výške budú platiteľom dane vyplácané nadmerné odpočty pred ukončením daňovej kontroly, návrh zákona neobsahuje. Chápem, že možnosti výpočtu výšky nadmerného odpočtu, ktorý môže byť vrátený, bude upravený Finančnou správou a pôjde o individuálne zváženie na základe informácií získaných z daňovej kontroly.

01 - Modified: 2006-04-07 10:53:00 - Feat.: 0 - Title: Štrajk v bratislavských nemocniciach pokračuje
01 - Modified: 2023-03-29 18:20:30 - Feat.: - Title: Zisky ruských spoločností klesli o viac než 20 percent, podmienky sa zhoršili. Ekonomické obavy pokračujú 02 - Modified: 2023-03-29 15:50:37 - Feat.: - Title: Poslanci prerokujú skoršie vyplatenie daní samosprávam v skrátenom konaní, milióny by prišli už v apríli 03 - Modified: 2023-03-29 13:39:42 - Feat.: - Title: Švajčiarska banka Credit Suisse stále pomáha bohatým Američanom vyhýbať sa daniam 04 - Modified: 2023-03-29 09:59:18 - Feat.: - Title: V Rusku zostali dve tretiny rakúskych firiem, ktoré tam boli pred vojnou 05 - Modified: 2023-03-29 13:30:00 - Feat.: - Title: Daňové úrady sú v týchto dňoch otvorené dlhšie. Dokedy a akými spôsobmi môžete podať daňové priznanie?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2023 08:25