StoryEditor

Kisku nepustili do utečeneckého tábora, arcibiskupa áno

29.12.2015, 23:00

„Nebudeme robiť rozdiely medzi ľuďmi,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík na margo toho, že prezidenta Andreja Kisku nepustili v pondelok pre karanténu za irackými utečencami v Humennom. Podľa Netíka sa tam nedostal ani predseda KDH Ján Figeľ. Napriek všetkému jedna výnimka bola. Čo platilo pre prezidenta, nevzťahovalo sa na arcibiskupa prešovskej archieparchie Jána Babjaka.

Arcibiskup sa dostal

Tomu sa aj napriek izolácii ľudí z Iraku podarilo s nimi stretnúť. Podľa hovorcu prešovskej archieparchie Ľubomíra Petríka sa povolenie na návštevu utečencov vybavovalo už po ich príchode. Iračania pristáli na Slovensku v noci z 10. na 11. decembra. Do karantény sa dostali o tri dni neskôr a oficiálne potrvá do 10. januára. Podľa Petríka sa predpokladalo, že Iračania budú mať na Vianoce za sebou vyšetrenia a budú môcť chodiť do chrámu. To sa nestalo a Babjak sa teda rozhodol, že ich navštívi priamo v tábore, aby ich pozdravil tesne pred sviatkami. S Iračanmi sa stretol deň pred Vianocami. „Migračný úrad nás upozornil na možné riziká, dali sa však uprosiť na jednu krátku návštevu s tým, aby sme ďalšie návštevy nateraz nerealizovali,“ uzavrel hovorca prešovskej archieparchie.

Podobný úmysel mal aj prezident, ale ministerstvo vnútra, pod ktoré spadá migračný úrad, bolo v tomto prípade neoblomné a podľa prezidentovho hovorcu Romana Krpelana rezort vnútra pre karanténu nesúhlasil s návštevou. Šéf migračného úradu Bernard Priecel však našiel jeden rozdiel. „Musíme dbať na to, aby sa prezident nenakazil,“ tvrdí Priecel a dodáva, že cirkev dostala túto výnimku, pretože sem Iračanov vďaka spolupráci doviedli.

Na vlastnú päsť

Babjak nebol jediný duchovný, ktorý mal záujem o stretnutie s asýrskymi kresťanmi v Humennom. Potvrdil to tak Priecel, ako aj hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. Ten hovorí, že záujem o stretnutia s Iračanmi malo viacero biskupov a kňazov, ale napokon od toho upustili. „Migračný úrad nás dôrazne upozornil, že utečenci musia prejsť karanténou, počas ktorej sú návštevy nevhodné,“ odpovedal Kramara na otázku, či sa katolícki duchovní stretli s podobnými obmedzeniami ako prezident a dodal, že povolenie pre arcibiskupa Babjaka nevybavovalo KBS. Arcibiskup Babjak tak konal na vlastnú päsť.

Otázne je, či by sa prezident ako hlavný veliteľ ozbrojených síl nemohol dostať do zariadenia aj napriek karanténe. „V období mieru nemá prezident takéto právomoci. Ak je tam karanténa, nemá tam čo chodiť,“ hovorí bezpečnostný analytik Milan Žitný a uzatvára, že postup ministerstva bol správny.

01 - Modified: 2007-12-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: PSA Peugeot Citroën odovzdal certifikáty školiteľom
01 - Modified: 2023-01-30 09:26:43 - Feat.: - Title: Príbeh, ktorý urobil z nového českého prezidenta armádnu legendu. Z vojnovej zóny sa mu podarilo zachrániť 53 vojakov 02 - Modified: 2023-01-28 08:30:22 - Feat.: - Title: Príde silný prezident. Vysoký počet hlasov stvorí po skúsenostiach s Klausom a Zemanom politického dravca 03 - Modified: 2023-01-28 07:20:29 - Feat.: - Title: Pokračuje druhé kolo českých prezidentských volieb, výsledky budú známe popoludní 04 - Modified: 2023-01-26 23:00:00 - Feat.: - Title: Dve komory parlamentu či viac volebných obvodov. Majú Česi lepší politický systém než my? 05 - Modified: 2023-01-28 17:00:00 - Feat.: - Title: Český politológ pre HN: Zeman narazil so svojou snahou o posilnenie právomocí prezidenta
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 10:21