Strana SaS drží predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi v novej Ľudovej platforme palce. Zároveň pripomína, že ak má vzniknúť reformná vláda bez Smeru-SD, žiadna opozičná strana nesmie byť vopred vylúčená. Šéf liberálov Richard Sulík tak reagoval na Bugárove slová o tom, že alternatívu voči Smeru-SD vidí v spolupráci Mosta-Híd, KDH a Siete.
"Ak má byť mobilizácia pravicových voličov myslená vážne, politika vylučovania v nej nemá miesto," zdôraznil Sulík. Rozhodujúce sú podľa neho programové prieniky opozičných strán.
"My sa k tejto výzve staviame zodpovedne a dali sme na verejnú diskusiu náš ekonomický program Agenda 2020," vyhlásil Sulík. Dodal, že chápe, prečo sa Bugár obracia v prvom rade na KDH a Sieť. "Aj my máme obavy, že práve tieto strany považujú vládu so Smerom-SD za veľmi pravdepodobnú povolebnú alternatívu," doplnil Sulík.
Bugár dlhodobo hovorí o tom, že alternatívu voči Smeru by mali tvoriť strany Most-Híd, KDH a Sieť. Od partnerov chce počuť, či sú za takúto alternatívu. KDH si ju predstaviť vie, Sieť to takto jasne nepovedala.
Bugár verí, že ak by tieto podľa neho programovo a hodnotovo blízke strany pred voľbami spolupracovali, alternatíva by mohla urobiť dobrý volebný výsledok a vymeniť jednofarebnú vládu. Nehovorí o písomnom zväzku či predvolebnej koalícii, len napríklad o prípadných spoločných stanoviskách v zásadných témach.
Svoju ponuku na spoluprácu dala nedávno pravici aj SaS. Stranám navrhla Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko. V nej sa mali pravicové strany zaviazať k tomu, že ak bude šanca vytvoriť pravicovú reformnú vládu, nepôjdu so Smerom.
Deklaráciu SaS podpísali OĽaNO-NOVA a OKS. Most-Híd, KDH a Sieť to neplánujú. Sulík vo svojej dnešnej reakcii na Bugárovu výzvu spomínal aj Ľudovú platformu. Narážal na spojenectvo, ktoré v minulosti vytvorili Most-Híd, KDH a SDKÚ-DS a časom sa rozpadlo.