StoryEditor

Csáky písal Hollandovi ako europoslanec Maďarska

22.10.2014, 14:02
Autor:
tasrtasr

Je europoslanec Pál Csáky zo Slovenska alebo z Maďarska? Podľa listu europoslancov, ktorý adresovali francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi, je Csákyho vlasťou Maďarsko. Uvádza to na svojej stránke webový portál Pravda.sk v správe pod titulkom Csáky písal Hollandovi ako europoslanec Maďarska.

Ako sa v článku ďalej uvádza, europoslanec, ktorý je členom predsedníctva SMK, celú záležitosť nevysvetlil. Ešte začiatkom septembra 38 poslancov Európskeho parlamentu napísalo francúzskemu prezidentovi list, v ktorom vítajú rozhodnutie francúzskej vlády o pozastavení plánovanej dodávky lode Mistral ruskej armáde. Podľa nich toto rozhodnutie môže prekonať "morálnu a politickú nekonzistentnosť európskych politík vo vzťahu k ruskej invázii v susednom štáte". Pod listom je podpísaný aj Csáky. Pri jeho mene sa uvádza, že je z Maďarska. Na webstránke Európskeho parlamentu je pritom vrátane maďarskej jazykovej mutácie napísané, že je zo Slovenska. Namiesto Csákyho reagoval predseda SMK a jeho stranícky šéf József Berényi, ktorý tvrdí, že sa tak stalo omylom.

List francúzskej hlave štátu podpísal tiež europoslanec Ivan Štefanec z SDKÚ, ten má pri mene uvedené Slovensko. "Netuším. Nemám najmenšiu vedomosť o tom," zareagoval Štefanec na priradenie Csákyho k Maďarsku.

Csáky má kanceláriu v Európskom parlamente v Bruseli vedľa poslancov za maďarský Fidesz. Či toto spôsobilo, že ako vlasť Csákyho je uvedené Maďarsko, nie je jasné. Cez leto výber kancelárie Csáky zdôvodnil tým, že mu ponúkli lepšie priestory s tromi miestnosťami, naopak, v Štrasburgu je v spoločnosti slovenských kolegov z frakcie ľudovcov Józsefa Nagya a Anny Záborskej.

Csáky je v europarlamente podpredsedom petičného výboru. K funkcii mu pomohli podľa jeho slov dobré vzťahy s Fideszom a nemeckou CDU. "Došlo k rošáde a miesto pripadlo Fideszu. Ten však nemal v tomto výbore riadneho člena, ktorý by mohol takúto funkciu zastávať, preto miesto ponúkli slovenskej delegácii," povedal pred časom Csáky.

V júli poslanci Smeru Ján Podmanický a Juraj Blanár vyzvali Csákyho, aby sa verejne priznal, či je občanom Maďarska a kedy požiadal o maďarské štátne občianstvo. Podľa Podmanického viaceré verejné vyhlásenia a kroky Csákyho vzbudzujú oprávnené obavy, záujmy ktorého štátu v Európskom parlamente zastupuje, píše sa okrem iného v článku na portáli Pravda.sk.

01 - Modified: 2006-11-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Trenčianske kúpele čaká prestavba
01 - Modified: 2023-02-10 14:46:19 - Feat.: - Title: Polícia predviedla na výsluch europoslanca podozrivého z korupcie, prehľadala aj jeho bankový sejf 02 - Modified: 2022-07-20 12:53:10 - Feat.: - Title: Je alarmujúce, že mimoriadnu situáciu na rieke Slaná vyhlásili až teraz, tvrdí europoslanec Wiezik 03 - Modified: 2021-05-20 08:49:04 - Feat.: - Title: Europoslanec Šimečka o očkovacom certifikáte: Už sme to dávno mali mať, je to zlyhanie vlády 04 - Modified: 2021-02-12 09:18:45 - Feat.: - Title: Nedostatok vakcín: Brusel spravil chyby. Treba ich jasne pomenovať, vyhlásil Šimečka 05 - Modified: 2020-09-10 05:50:23 - Feat.: - Title: Europoslanec Radačovský, ktorý bol zvolený za ĽSNS, je v tíme vznikajúcej strany
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 23:47