StoryEditor

Investor zmení Hlavnú stanicu. Začne na jeseň

14.05.2014, 13:12
Autor:
tasr, stltasr, stl

Po rokoch, kedy bola prestavba bratislavskej Hlavnej stanice len na papieri, by sa malo s prácami začať na jeseň tohto roku. Takýto termín najnovšie avizuje investor, spoločnosť Transprojekt. Podľa analýzy, ktorú si dalo vypracovať hlavné mesto, by však mala firma práce odštartovať už budúci mesiac, ak má stihnúť zmluvné termíny.

Mesto sa preto už medzitým začalo pripravovať na to, že zmluva by sa dala vypovedať a okolie stanice by samo dočasne upravilo. Problém stanice to ale nemusí vyriešiť, železnice majú totiž s investorom zmluvu na 50 rokov.

Firma Transprojekt tvrdí, že má vypracované harmonogramy u medzinárodných firiem, podľa ktorých, ak s prácami začne na jeseň, prestavbu do konca roka 2016 stíha. Takýto termín jej dáva zmluva o budúcej kúpnej zmluve, ktorú uzatvorilo ešte bývalé vedenie mesta.

Investora zaviazalo zaplatiť prvú splátku za pozemky vo výške 365.000 eur a zvyšok, vyše 23,4 milióna eur, vložiť do priestoru, napríklad do električkovej trate, ktorá má ísť do tunela. "Sme pripravení začať s prácami na jeseň, keď nám to dovolí vegetačné obdobie. Samozrejme, sme tiež závislí na tempe vydávania stavebných povolení," uviedla pre TASR mediálna zástupkyňa investora Mária Adamová.

Z desiatok stavebných povolení, ktoré k prestavbe stanice investor potrebuje, ešte vlani v lete požiadal o tri a v ďalších týždňoch chce firma podať žiadosti, ktoré súvisia s búracími prácami. Staromestský stavebný úrad investorovi zatiaľ vydal dve stavebné povolenia, jedno vlani v decembri, druhé v apríli. Adamová hovorí o pomalom rozhodovaní stavebného úradu.


Hlavná stanica v Bratislave. Snímka:HN/Pavol Funtál

Vo všetkých prípadoch však boli žiadosti o vydanie stavebného povolenia neúplné, zdôrazňuje hovorkyňa mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Alexandra Obuchová. Pri jednom povolení podľa hovorkyne sám investor dvakrát žiadal o predĺženie lehoty na doplnenie údajov. Pri poslednom dnes čaká úrad na investora. "Do dnešného dňa neboli zo strany stavebníka doplnené požadované doklady a stanoviská," povedala pre TASR Obuchová.

Mesto aj poslanci majú pocit, že investor s prestavbou dlhodobo otáľa. Na magistráte sa preto už začali pripravovať na to, že by firma prestavbu nestihla a vyčísľujú náklady na dočasnú úpravu predstaničného priestoru. Na tom, ako má lokalita vyzerať, pracuje hlavná mestská architektka Ingrid Konrad.

"Sú tam rôzne stánky, ktoré treba doslova odpratať a keď to nepôjde, tak premiestniť. Momentálne kontrolujeme ich nájomné zmluvy. Treba tiež odstrániť všetky lavičky a ak tam bude nejaké sedenie, tak nie také, na ktorom je možné aj ležať," priblížila plány s úpravou priestoru Konrad. Zo vstupnej haly stanice chcú odstrániť fólie, urobiť poriadok medzi reklamnými zariadeniami, kde sú niektoré ešte z obdobia socializmu, priestor sa má upratať a do kvetináčov zase zasadiť kvety. Na stanici chce tiež Konrad vytvoriť miestnosť pre mestského policajta.

"Aj keby sme my našli riešenie pre predstaničný priestor, budova veľmi pravdepodobne zostane v dnešnej podobe, lebo by muselo dôjsť k dohode medzi železnicami a Transprojektom, že to bude robiť niekto iný. Ten záväzok je totiž nevypovedateľný," podotýka primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Okrem mesta má totiž Transprojekt uzatvorenú aj rámcovú zmluvu so Železnicami Slovenskej republiky, a to až na 50 rokov.

Tú z roku 2001 nahradila zmluva z roku 2006 a platí do konca roku 2056, vysvetlila pre TASR hovorkyňa železníc Martina Pavliková. V rámci nej ŽSR prenajímajú firme pozemky pod budovami a v predstaničnom priestore. Adamová hovorí, že ročne ich to stojí 50.000 eur, hoci pozemky podľa nej za vyše desať rokov ešte nevyužili. Transprojekt chce v rámci projektu v lokalite vybudovať aj administratívnu budovu či nákupné centrum.

 

01 - Modified: 2006-05-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Most pre iPod
01 - Modified: 2024-04-18 11:51:59 - Feat.: - Title: V bratislavskom Ružinove plánujú postaviť polyfunkčný objekt za 21 miliónov eur 02 - Modified: 2024-02-29 12:19:47 - Feat.: - Title: Prácu stratia stovky ľudí. Zo stredného Slovenska odchádza po rokoch investor, mal 500 zamestnancov 03 - Modified: 2024-01-16 09:11:14 - Feat.: - Title: Súkromný investor chce v Bojniciach postaviť polyfunkčný objekt s ubytovaním 04 - Modified: 2024-01-10 14:32:41 - Feat.: - Title: Investor chce zbúrať hotel na Trangoške, pod Chopkom plánuje apartmánové domy 05 - Modified: 2024-01-05 11:57:29 - Feat.: - Title: Investor, ktorý chce v Bratislave postaviť LNG terminál, zapracuje pripomienky z procesu EIA
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. apríl 2024 05:12