StoryEditor

Na platy v ambulanciách chýba 70 miliónov eur

09.10.2013, 14:38

Zdravotné sestry, ktoré pracujú v ambulanciách nemajú dôvod byť nespokojné. Tvrdia to súkromní lekári, ktorým sa nepáči plánované navyšovanie platov sestier. Hlavným dôvodom má byť neisté finančné krytie. „Ak počítame, že na Slovensku máme osem tisíc ambulancií, len ich mzdový náklad tvorí dokopy ročne 268,8 milióna eur. Z toho už 70 percent z tejto sumy máme, stále nám ale chýba tridsať percent, čo je 70 miliónov eur,“ vyhlásil prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Podľa Pásztora bez týchto prostriedkov nebude možné v ambulanciách realizovať prípadné vládne sľuby o vyšších mzdách. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská si je podľa jej slov vedomá situácie, v akej sa môžu ocitnúť. „Bremeno, ktoré na nich kladieme, musíme rozložiť tak, aby mali aj reálnu možnosť naplniť zvyšovanie miezd,“ povedala. Narážala pritom na avizované postupné navyšovanie platov, ktoré by malo ušetriť súkromných poskytovateľov od nárazových vysokých nákladov.Naše sestry nestanovali
Priemerná mzda sestier v súkromných ambulanciách je podľa asociácie 750 eur. Mnohé už podľa Pásztora majú splnené nároky, aké im uznával Ústavným súdom stopnutý zákon. Tvrdí tak, že ich sestry nie sú nespokojné. „Chcem zdôrazniť, že naše sestry určite neboli stanovať,“ dodal Pásztor.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová s ním nesúhlasí. Hovorí, že informácie má skôr také, že lekári sestrám dávajú minimálnu mzdu a na ruku nejaké peniaze, aby boli ako tak spokojné. „To, že im robia aj upratovačky už ani nespomínam. Poznám dokonca aj ambulanciu, kde sa delí lekár s polovicou obeda so sestrou, aby ušetril,“ opisuje prax Lazorová.

List premiérovi
Zdravotné sestry aj pôrodné asistentky si rozložili stany pred Úradom vlády minulý týždeň od stredy do piatka. Svojou protestnou akciou chceli upozorniť na to, že už dva roky sa nemôžu domôcť splnenia svojich požiadaviek, ktoré predkladali ešte exminitrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi. Okrem vyšších platov žiadali aj dofinancovanie zdravotníctva či skorší odchod do dôchodku. Súčasné vedenie rezortu zdravotníctva sa najviac trápi otázkou platov. Riešením by podľa premiéra Roberta Fica bolo postpuné navyšovanie, pričom by vyššie platy dostali najskôs sestry v štátnych a župných nemocniciach. „Posielame aj oficiálne premiérovi list, že s tým nesúhlasíme,“ povedala na návrh Lazorová.

01 - Modified: 2005-07-13 14:48:00 - Feat.: 0 - Title: Čínsky výrobca telekomunikačnej techniky ZTE chce expandovať na nemeckom trhu
01 - Modified: 2023-03-14 20:34:42 - Feat.: - Title: Komentár: Novelizovaný zákon o mzdách vytvára diskriminačné prostredie 02 - Modified: 2022-12-08 13:54:10 - Feat.: - Title: Siamské dvojičky Carmen a Lupita: Aké je randiť v bezprostrednej blízkosti svojej sestry asexuálky? 03 - Modified: 2022-12-07 06:00:00 - Feat.: - Title: Lekárov v slovenskom zdravotníctve pribúda, u sestier je to pravý opak 04 - Modified: 2022-12-05 14:47:03 - Feat.: - Title: Komora sestier: Viaceré sestry stabilizačný príspevok nedostanú, hrozí ich odchod 05 - Modified: 2022-11-11 15:00:00 - Feat.: - Title: V platoch sú slovenskí lekári a učitelia ďaleko za Čechmi. Prečo? (analýza)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 23:31