StoryEditor

Vynášať mal exšéf vojenských tajných

24.06.2013, 00:00

V policajnej cele skončila prvá osoba v súvislosti s podozreniami z tulenovania Vojenskej spravodajske služby. Paradoxne však nejde o podozrivého, ktorý mal mať na svedomí rozkrádanie štátneho majetku. Polícia totiž ako prvé začala hľadať vinníka, ktorý môže za únik utajovaných skutočností. Zadržaný tak bol podľa našich informácií exšéf tajných Roman Mikulec. Všetko sa to malo udiať na podnet špeciálneho prokurátora.

Ešte v sobotu našli policajti v Mikulcovom aute utajované spisy. "Vyhodnocujú sa zaistené materiály," povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová. O aké spisy ide, neprezradila.

Spravodajca by spisy skryl
Podľa bezpečnostného analytika Milana Žitného môže ísť o správu, ktorú mal Mikulec oficiálne skartovať. Zapochyboval však, že by exšéf tajných naozaj u seba držal tajné spisy. "Neviem si predstaviť, že by skúsený spravodajca nosil tajné materiály v aute len tak. Najmä v čase, kedy vie, že je sledovanou osobou, vylučujem, že by spravil takúto chybu. Je veľmi pravdepodobné, že mu to do auta niekto podhodil," povedal Žitný. Dodal, že by ho zaujímalo, či bola pri prehliadke nestranná osoba, ktorá by dosvedčila, že spisy neboli podstrčené, ako aj vyšetrovateľ potrebný pri procesných úkonoch.

Podľa Predajňovej polícia zasahovala v súlade s ustanoveniami trestného poriadku. Kto všetko bol pri prehliadke, ale konkretizovať včera nevedela.

Vypovedala aj Svrčeková
Mikulec v sobotu pre televíziu Markíza na margo prehliadky povedal, že "všetci vedia, prečo to je". "Beriem to ako pokračovanie toho, čo bolo." Mikulcova priateľka a bývalá dôstojníčka Katarína Svrčeková, ktorá bola svedkom policajnej akcie zase uviedla, že je to súčasť zastrašovania osoby, ktorá na čele VSS stála za odhaľovaním machinácií jej bývalého vedenia. Aj Svrčeková bola včera vo veci vypovedať. Katarína Svrčeková nedávno na tlačovke s exministrom Ľubomírom Galkom (SaS) hovorila o šikonovaní u vojenských tajných.

Oficiálne žiadne obvinenia zatiaľ nepadli. Podľa informácií HN závisí Mikulcov osud od výpovede Svrčekovej. Kauza tunelu u vojenských tajných sa prevalila potom, ako denník Sme dostal anonymne materiály hovoriace o týchto podzreniach. V prípade bola minulý týždeň vypovedať aj redaktorka HN Martina Tvardzíková Ruttkayová.

Kto je Roman Mikulec
Šéfoval VSS v čase vyšetrovania možného tunelovania vojenského spravodajstva. Zastupujúca ministerka Iveta Radičová mu prikázala odovzdať spis ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, no on ho skartoval. Inak by vraj konal v rozpore so zákonom. Podľa spisu, ktorý denníku SME zaslal anonym, sú za rozkrádanie majetku zodpovední bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby Juraj Šebo a exšéf Vojenského obranného spravodajstva Ľubomír Skuhra. SME zverejnilo, že rozsiahly dokument hovorí o machináciách s nehnuteľnosťami v rokoch 2007 až 2010. Štát takto podľa správy vraj prišiel o milióny eur, väčšinou tým, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky služby a potom označili za nepotrebný či dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 17:41