StoryEditor

Čislák kritizuje Kisku. Jeho krok znova zavedie poplatky v zdravotníctve

18.09.2015, 20:45
Autor:
SITASITA
Podľa prezidenta priniesol zákaz poplatkov chaos a vlnu nových úhrad. Minister zdravotníctva Viliam Čislák tvrdí opak.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák považuje podnet prezidenta SR Andreja Kisku na Ústavný súd SR vo veci vyberania poplatkov za zlý krok, ktorý ide proti pacientom. Ako Čislák uviedol v reakcii na Kiskov krok, schválený a v praxi využívaný zákon je zreteľne formulovaný. "Žiaden lekár si nesmie pýtať od pacienta peniaze za to, že ho lieči a zároveň nemôže poskytovanie zdravotnej starostlivosti podmieňovať vyberaním akéhokoľvek poplatku," uviedol Čislák.

Zákon je preto podľa rezortu zdravotníctva jasný. "Podanie prezidenta Andreja Kisku však nie je. Z jeho dnešného rozhodnutia by sa dalo predpokladať, akoby chcel poplatky pre pacientov vrátiť späť. Ak by totiž začal platiť predošlý zákon, pacienti by opäť v ambulanciách platili nezmyselné poplatky za energiu, pohár vody, úsmev lekára a podobne," skonštatoval minister. "Táto situácia mi tak trochu pripomína kopírovanie rétoriky opozície a to ma mrzí," uviedol.

Prezident sa podľa Čisláka k zdravotníctvu vyjadroval už neraz. "Vie, že na ministerstve sú odborníci kedykoľvek plne k dispozícii jemu aj jeho spolupracovníkom, aby sme spoločne riešili akékoľvek otázky. Som presvedčený, že by bolo oveľa rozumnejšie sadnúť si za spoločný stôl a ak sú nevyjasnené otázky, hľadať na ne spoločné riešenie. Konštruktívnej diskusii sme sa nikdy nebránili a ja som bol vždy ten, kto ponúkal priestor na diskusiu. Ak existujú v prezidentskej kancelárii zásadné argumenty na zmenu zákona, mohli byť už rozpracované, ak by nám boli v čase legislatívneho procesu predostreté,“ uviedol Čislák.

Minister vyhlásil, že práve vláda Roberta Fica po "viac ako desaťročí výraznej kreativity niektorých lekárov v oblasti poplatkov zrušila ich vyberanie v zdravotníctve".

Prezident podaním na Ústavný súd SR (ÚS) napadol ustanovenie zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Podľa jeho právneho názoru ustanovenie nie je v súlade s Ústavou SR, ktorá garantuje práva občana na zdravotnú starostlivosť a ochranu pacienta. Navrhuje ÚS, aby zrušil napadnuté ustanovenia týkajúce sa poplatkov pacientov v ambulanciách pre neústavnosť. Súčasne podal návrh na pozastavenie účinnosti, kým ÚS nerozhodne vo veci samej.

Prezident dnes uviedol, že NR SR prelomila jeho veto a zákon napriek jeho výhradám opätovne schválila a 28. marca bol zverejnený v Zbierke zákonov a nadobudol účinnosť. Prezident poukázal na skutočnosť, že zákon je nejednoznačný, zle pripravený a nepredchádzala mu žiadna analýza vyberania úhrad od pacientov. Tento zákon podľa neho spôsobil chaos a vlnu nových úhrad.

Ministerstvo však s Kiskovým pohľadom nesúhlasí. Podľa neho, po účinnosti nového zákona, ktorý zakazuje akékoľvek poplatky, má rezort výrazne menej sťažností od občanov. Aj preto minister nepovažuje za opodstatnené kroky prezidenta a jeho snahu vrátiť poplatky pre pacientov do ambulancií.

01 - Modified: 2023-01-26 10:55:53 - Feat.: - Title: Vláda v zdravotníctve zlyháva, trpieť budú pacienti, tvrdí Bittó Cigániková. Môže prísť k strate financií 02 - Modified: 2023-01-25 23:00:00 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Pacient pocíti zlepšenie kvality vrátane tej medicínskej. Z hľadiska služieb na hotelovej úrovni 03 - Modified: 2023-01-24 17:30:19 - Feat.: - Title: Ak vláda zlyhá v riešení ambulantného sektora, bude mať dôvod konať, hovorí Čaputová 04 - Modified: 2023-01-25 08:46:29 - Feat.: - Title: Chýba amoxicilín, Strepfen aj Paralen. Nedostatkový penicilín sme núdzovo vyviezli do Česka 05 - Modified: 2023-01-21 23:04:43 - Feat.: - Title: Pediatrička Prokopová pre HN: V tomto režime môžem fungovať maximálne dva mesiace
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. február 2023 07:51