Opoziční poslanci podali návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD). Dôvodom je kauza dovolania v prípade odsúdeného košického exposlanca Františka Olejníka. Mimoriadne rokovania k návrhu na odvolanie ministra musí predseda parlamentu zvolať do siedmich kalendárnych dní.
„Ak odsúdenie pána Olejníka je podľa ministra justičný omyl, musí byť schopný vysvetliť verejnosti, v čom vidí chyby súdu, to sa nestalo. Preto návrh na vyslovenie nedôvery je na mieste," vyhlásila nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská. Tvrdí, že minister nijako neodôvodnil, prečo dal proti právoplatnému rozhodnutiu v korupčnej kauze mimoriadny opravný prostriedok na Najvyšší súd SR.
Miroslav Kadúc z OĽaNO vyzýva ministra, aby to vysvetlil. Martin Poliačik z SaS poukázal, že minister vstúpil do prípadu nominanta Smeru-SD, pričom existujú aj iné, v ktorých ale nezasahuje. Pripomenul napríklad kauzu Hedvigy Malinovej.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Snímka: TASR/M. Baumann
Podľa Daniela Lipšica z hnutia NOVA, ktorý podpisy pod návrh na odvolanie zbieral, existujú dva dôvody, prečo je Borecovo konanie neprijateľné. Prvý je, že vydal signál poctivým vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom, že ich snaha je márna, lebo aj keď odsúdia korupciu verejných činiteľov, nič sa nestane. A druhým je signál skorumpovaným politikom, že stačí stáť na správnej strane, aby sa vyhli trestu. „Toto sú zničujúce signály,“ vyhlásil Lipšic.
Kauzou Borecovho dovolania sa v utorok (18.3.) zaoberal aj Ústavnoprávny výbor NR SR. Minister na rokovaní priznal, že jeho argumenty možno nie sú také silné a že dovolanie v prípade Olejníka podal z opatrnosti. Zároveň tvrdil, že po preštudovaní spisu zistil závažné chyby vo vyhodnocovaní dôkazov a vzniklo u neho presvedčenie, že súdy sa s viacerými skutočnosťami a dôkazmi nevysporiadali dostatočne. „Preto som považoval za potrebné podať dovolanie. Skutok, za ktorý bol odsúdený, bol popísaný veľmi neurčito a spáchanie skutku bolo preukazované výlučne nepriamymi dôkazmi," argumentoval.