StoryEditor

Smer nedovolí SaS vytvoriť klub. Boja sa nás, reaguje Galko

27.01.2015, 15:01
Autor:
SITASITA

Strane SaS sa nepodarí v parlamente obnoviť poslanecký klub. Jeho vznik nepodporia poslanci Smeru-SD. Bez ich hlasov sa klub neobnoví. Agentúre SITA to potvrdili viacerí poslanci Smeru-SD. Ostatné poslanecké kluby nemali problém podporiť, aby si SaS mohla obnoviť klub.

Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka neodsúhlasenie vzniku poslaneckého klubu liberálom znamená, že nová politická kultúra, o ktorej hovoril Smer-SD, bola len deklaratívna. Teda Smer-SD sa podľa neho nezmenil. „Znamená to, že Smer-SD považuje SaS za vážneho súpera, keď robí takéto obštrukcie. Smer-SD má z našej strany poriadny strach, keď sa uchyľuje k takýmto krokom,“ povedal Galko dnes pre agentúru SITA.

Záujem vstúpiť do klubu SaS začiatkom januára ohlásili Juraj Droba a Eugen Jurzyca. Droba pred takmer dvoma rokmi klub SaS opustil, Jurzyca v decembri odišiel z SDKÚ-DS. V NR SR vzniká poslanecký klub, ak sa na tom dohodne minimálne osem poslancov. SaS mala doteraz šesť poslancov - Jozefa Mihála, Petra Osuského, Ľubomíra Galka, Martina Poliačika, Luciu Nicholsonovú a Janu Kiššovú.

Poslanecký klub SaS v parlamente zanikol 11. októbra 2013. Účinnosť totiž nadobudla novela rokovacieho poriadku parlamentu, podľa ktorej poslanecký klub v národnej rade automaticky zaniká, ak má menej ako osem členov. Doplatil na to poslanecký klub liberálov, ktorý mal pôvodne 11 členov, neskôr ho však opustila skupina piatich poslancov okolo Jozefa Kollára.

V klube SaS tak zostalo iba šesť ľudí. Rokovací poriadok dovtedy hovoril iba o tom, že podmienkou na vznik poslaneckého klubu je najmenej osem zákonodarcov, žiadnym spôsobom však presne nedefinoval zánik takéhoto klubu. Poslanci za Smer-SD chceli novelou odstrániť rozdielne interpretácie pri výklade rokovacieho poriadku.

Najsilnejší vládny Smer-SD disponuje v súčasnosti 83-členným poslaneckým klubom. Poslanecký klub KDH má 15 členov, OĽaNO a Most-Híd po 13 poslancov. Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak sa počas volebného obdobia rozdelia volebné koalície alebo zlúčia politické strany či hnutia, rozdelia sa alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona.

Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

 

01 - Modified: 2007-02-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Čo podnikla Amerika
01 - Modified: 2022-08-04 08:56:41 - Feat.: - Title: SaS sa prikláňa k zefektívneniu referendovej demokracie. Žiada však začať na miestnej a regionálnej úrovni 02 - Modified: 2022-08-04 08:30:42 - Feat.: - Title: OĽaNO navrhne znížiť počet podpisov pod petíciu pre parlament na polovicu 03 - Modified: 2022-08-02 08:45:54 - Feat.: - Title: SaS naberá v parlamente na sile. Demisie ministrov prinesú veľké zmeny 04 - Modified: 2022-07-29 11:52:56 - Feat.: - Title: Smer podá trestné oznámenie pre sabotáž zo strany NAKA 05 - Modified: 2022-07-28 14:52:00 - Feat.: - Title: Na koho dopláca Fico?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. august 2022 11:05