StoryEditor

Azylanti z Rakúska k nám prídu v blízkej dobe, tvrdí Kaliňák

09.09.2015, 15:03
Autor:
TASRTASR

Príchodu dočasných rakúskych azylantov doteraz bránili administratívne prekážky. Tie sú už takmer vyriešené a príchod prvých možno očakávať v blízkej dobe. Po rokovaní vlády o tom dnes informoval minister vnútra Robert Kaliňák.

Kaliňák nevedel spresniť termín príchodu prvej skupiny dočasných rakúskych azylantov do účelového zariadenia Slovenskej technickej univerzity v Gabčíkove. „Neviem povedať deň ani hodinu. V nejakej blízkej dobe prídu, už som si myslel, že tu budú týždeň, ale nejaké administratívne prekážky tomu zabránili,“ priblížil.

Podľa Kaliňáka už azylantom dokonca dvakrát navarili, pretože mali informáciu z rakúskej strany, že majú prísť. Administratívne prekážky podľa šéfa rezortu vnútra spočívali v aplikácii rakúskeho azylového práva na slovenskom území.

Napríklad, ak tam budú deti, budú ich aj vyučovať po nemecky, a to im musí zabezpečovať agentúra, ktorá podľa nich musí mať nejaké povolenia, ktoré si vybavovali. My sme im s našimi povoleniami pomohli, myslím si, že posledné povolenia dostali pred nejakými dňami, ešte niečo si potrebovali zariadiť,“ opísal Kaliňák.

Nechceme hovoriť o žiadnom navyšovaní. Je dohoda na 500 ľuďoch, takzvaných žiadateľov o azyl v Rakúsku. Týmto odľahčujeme Rakúšanom preťažený azylový systém s tým, že my ich tu na nejaký čas podržíme a potom ich vraciame naspäť do Rakúska,“ uviedol dnes premiér Robert Fico.

Podľa premiéra ide o „vynikajúci príklad solidárneho príspevku vlády Slovenskej republiky“. Nevylúčil však, že by toto číslo mohlo byť v budúcnosti zvýšené.

Ja nechcem nič vylučovať, lebo čokoľvek poviem, tak sa povie, že Fico povedal, že zoberieme viacej migrantov do azylového procesu. Dohoda je na 500 ľudí, uvidíme, ako tento systém bude fungovať, a podľa toho sa zariadime,“ uzavrel.

Tlačový odbor Kancelárie ministerstva vnútra (KMV) naďalej tvrdí, že termín príchodu žiadateľov o rakúsky azyl do Gabčíkova stále nepozná a ministerstvo čaká na oznámenie rakúskej strany.

Pôjde o dočasné ubytovanie na našom území, pričom migranti sú v azylovom procese Rakúska. Všetci títo ľudia sa vrátia naspäť do Rakúska po skončení azylového procesu. Ministerstvo vnútra SR pripravuje opatrenia na absolútne minimalizovanie bezpečnostného rizika s plánovaným príchodom rakúskych azylantov do Gabčíkova, ktoré včas verejnosti oznámime,“ píše sa v dnešnej odpovedi KMV na otázky TASR.

Podľa zverejnených informácií má byť v Gabčíkove dočasne ubytovaných 500 rakúskych azylantov, očakáva sa príchod prvých 20 ľudí.

01 - Modified: 2007-09-13 16:35:56 - Feat.: 0 - Title: Trnka zriadil vyšetrovací tím pre kauzu Hedviga Malinová
01 - Modified: 2023-06-05 13:02:17 - Feat.: - Title: Premiér čelí tlaku vlastnej strany kvôli nárastu počtu azylantov v Holandsku, vláde hrozí kríza 02 - Modified: 2023-01-11 16:36:59 - Feat.: - Title: Nemecko zaznamenalo vlani nárast azylantov, prišlo aj vyše milióna Ukrajincov 03 - Modified: 2022-08-30 17:02:00 - Feat.: - Title: Amsterdam plánuje ubytovať na výletnej lodi tisíc azylantov 04 - Modified: 2022-04-27 14:41:18 - Feat.: - Title: Zo švédskej osobnej lode unikli pri Gabčíkove ropné látky 05 - Modified: 2021-12-17 08:30:12 - Feat.: - Title: V susednom štáte povolili asistovanú samovraždu. Doteraz za ňu hrozili tvrdé tresty
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. jún 2023 11:59