Poslanci mestského zastupiteľstva v Trenčíne prelomili dnes veto primátora Richarda Rybníčka. Ten nepodpísal marcové uznesenie o zmene štatútu, ktoré upresňovalo činnosť zástupcov mesta a mestského zastupiteľstva v orgánoch spoločností s účasťou mesta.
„My sme presvedčení, že zastupiteľstvo hospodári s majetkom mesta, mesto vlastní akcie spoločností, k akciám sa viažu hlasovacie práva a my chceme vedieť, ako sa hlasuje. Keďže sme najväčší akcionár Trenčianskej vodárenskej a kanalizačnej spoločnosti (TVK), tak chceme, aby sme mali najväčšie slovo a dosiahli rozhodnutia v prospech našich občanov,“ priblížil poslanec Róbert Lifka (Paliho kapurková veselá politická strana) s tým, že ide o hospodárenie s majetkovými podielmi nielen v TVK, ale aj vo futbalovom klube AS Trenčín a Trenčianskej parkovacej spoločnosti.
Podľa poslanca Pavla Kubečku (Smer-SD) nejde o nič iné, len o to, aby tí, ktorí zastupujú mesto v spoločnostiach s kapitálovou účasťou mesta poslancov informovali, čo sa v spoločnostiach deje. „O nič nejde, takže nechápem reakciu pána primátora. Primátor je predseda predstavenstva, v dozornej rade máte svojho človeka a on nemá ani toľko slušnosti, aby nás (poslancov – pozn. TASR) informoval,“ zdôraznil Kubečka.
Primátor Trenčína Richard Rybníček si myslí, že uznesenie, ktoré vetoval, je zmätočné, nevykonateľné a má vážne právne nedostatky. „Napriek tomu poslanci veto prelomili a prijali zmenu štatútu mesta Trenčín, ktorá je podľa mňa rovnako zmätočná a nevykonateľná,“ skonštatoval Rybníček s tým, že koalícia Smer-SD, Paliho kapurková veselá politická strana a HZDS v mestskom zastupiteľstve si urobili zo štatútu mesta trhací kalendár.
Ako dodal, uznesenie poslancov má pre neho len odporúčací charakter a je na ňom, ako sa rozhodne. „Nevylučujem žiadny spôsob rozhodnutia, možno to budem akceptovať, možno nie. Tu platí jedna zásadná vec – mestské zastupiteľstvo a primátor sú dva rovnocenné orgány. Ani ja poslancom, ani mestské zastupiteľstvo voči mne nie sme si vzájomne nadradení. Uznesenie poslancov je z hľadiska práva nevykonateľné,“ doplnil Rybníček.
Zdôraznil, že s informovaním poslancov o dianí v spoločnostiach nemá problém. Ako predseda predstavenstva TVK, ktorá má svoje vlastné stanovy a v ktorej je niekoľko desiatok akcionárov, sa však nemôže riadiť uzneseniami zastupiteľstva v súkromnej spoločnosti, ktorá nemá s mestom nič spoločné a mesto v nej nemá rozhodujúci vplyv. „Oni (poslanci – pozn. TASR) si uzurpovali právo riadiť súkromnú spoločnosť cez primátora nad rámec svojich kompetencií,“ uzavrel trenčiansky primátor.
Podľa experta na komunálne právo Vladimíra Pirošíka ide v tomto prípade o stret dvoch zákonov – zákona o obecnom zriadení a obchodného zákonníka. „Zákony hovoria, že pravdu majú poslanci. Schvaľovať reprezentanta do dozorného orgánu obchodnej spoločnosti, ktorú mesto neovláda stopercentne, ale len nejakým majetkovým podielom, patrí poslancom, nie primátorovi,“ skonštatoval Pirošík.