Podpriemerne nízka účasť v župných voľbách hrozí v tradične pravicovo orientovanom Tomášove. Obec blízko hlavného mesta eviduje vyše 1200 oprávnených voličov, obe volebné miestnosti v obci sú však krátko popoludní poloprázdne. V priebehu polhodiny, ktorú sme v každej okrskovej miestnosti strávili, prišli zahlasovať spolu piati ľudia. "Už nechodím voliť, je to jedno, kto tam hore sedí," hovorí šofér Jozef Zachar. Hoci je sobota, predpoludním pracoval a po obede si zašiel oddýchnuť do krčmy k pivu a cigarete. "Každý sľubuje hory-doly a potom nič," pridáva sa Ján Ráž od vedľajšieho stola.
Ako volili Slováci? Voľby sledujeme online
Vo volebnej miestnosti okrsku č. 2 sú len štyria členovia volebnej komisie. Holohlavý mladík chrúme popkorn, ďalší členovia sa znudene pozerajú na zaprášený červený koberec, štátne symboly na stene a štyri boxy, ktoré majú zabezpečiť súkromie pri akte voľby. Za plentou však nik nie je, za polhodinu prišla do miestnosti voliť len jediná dôchodkyňa. "Mám takú inštrukciu, že nesmieme podávať žiadne informácie, ani o účasti vo voľbách," hovorí predsedníčka volebnej komisie Viera Kadlecajová. Návštevnosti zrejme nepomáha ani to, že je krátko po čase obeda a vonku prší.
Navštívili sme aj ľavicovú baštu Bratislavského kraja
Pred štyrmi rokmi vyhrala v Tomášove s výrazným náskokom pravica. Aj vtedy prišiel k urnám ledva každý piaty obyvateľ dediny. "Určite chcem ísť voliť, len ešte neviem koho," hovorí tínedžerka Kristína Múčková. Program kandidátov veľmi nesledovala, dôveruje osobným sympatiám a od svojich zástupcov očakáva najmä to, že nebudú kradnúť. Podobne ako ďalší voliči, ktorých sme stretli na ceste do volebnej miestnosti alebo na ceste z nej, považuje volebné právo za dôležité. "Bola som na všetkých voľbách, je to občianska povinnosť," hovorí aj tridsiatnička Katarína Nagyová. Pri výbere sa vraj nechala viesť osobnými sympatiami aj programom, na srdci jej leží najmä osud dôchodocov. Domovy pre seniorov má v správe práve samosprávny kraj.