Sklamanie. Týmto jedným slovom by sa dal zhrnúť postoj takmer tretiny Slovákov z vývoja po nežnej revolúcii. A sú to práve oni, ktorí by dnes dokonca povedali 17. novembru nie. S takýmto výsledkom prišla pri príležitosti 25. výročia revolúcie v exkluzívnom prieskume pre HN agentúra Focus.
Nejde ani tak o samotnú revolúciu, ale skôr o to, čím si ľudia za ten čas prešli – vysvetlil sociológ agentúry Focus Ivan Dianiška. „A to od pochybnej privatizácie, cez rozkrádanie štátneho majetku, nárast kriminality v 90. rokoch až po vysokú nezamestnanosť,“ dodal.
Čítajte viac:
Výročie 17. novembra 1989. Revolúcia, ktorá zmenila Slovensko
Ako vidia Slováci revolúciu dnes. Podľa výskumu agentúry Focus
Klaus pre HN: S EÚ sme ako štát stratili suverenitu
V ich prípade tak všetky tieto faktory prekonali slobodu v cestovaní, podnikaní či vyjadrení vlastného názoru. Bývalý český prezident Václav Klaus si zas podľa vlastných slov v novembri 1989 ani len nepomyslel, že raz bude žiť v takej regulovanej krajine ako dnes. Hlavným dôvodom je podľa neho najmä Európska únia. „Dúfal som, že budeme žiť v slobodnej a suverénnej krajine. A byť v Európskej únii podľa mňa nie je život v suverénnej krajine. Myslím si, že sme svoju suverenitu postrácali, a to je pre mňa obrovské sklamanie,“ uviedol v rozhovore pre HN Klaus.