StoryEditor

Spoločné projekty obrany nám ušetria peniaze, vyhlásil Kiska v Poľsku

15.07.2014, 14:24
Autor:
tasr, stltasr, stl

Slovenský prezident Andrej Kiska považuje za svoju povinnosť prispieť k tomu, aby Slovensko na septembrovom summite NATO vo Walese zaujalo jasný, zodpovedný a poctivý postoj k svojim záväzkom. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s poľským partnerom Bronislawom Komorowským. Kiska je dnes vo Varšave na oficiálnej bilaterálnej návšteve.

V tejto súvislosti privítal iniciatívu Poľska zvolať pred summitom spojencov stretnutie prezidentov Vyšehradskej štvorky, pobaltských krajín (Estónsko, Lotyšsko, Litva), Rumunska a Bulharska. To sa uskutoční 22. júla vo Varšave. Jeho výsledkom má byť spoločné stanovisko spomínaných krajín. "Vnímam to ako výbornú príležitosť vymeniť si predbežne pozície, s ktorými pocestujeme na summit spojencov," ozrejmil Kiska.

Zdôraznil, že pokoj, prosperita a stabilita v strednej Európe nie sú možné bez aktívnej úlohy Poľska. Vyšehradskú štvorku označil za kľúčovú platformu a pilier regionálnej spolupráce, pričom sa vyslovil za posilňovanie jej súdržnosti. Slovensko podľa Kisku vníma nižšiu mieru bezpečnosti v regióne, pričom je zástancom spoločných obranných projektov, ktorými sa v tejto oblasti dajú znižovať náklady.

Komorowski vyzdvihol dôležitosť úspechu V4, vyslovil podporu Slovensku pri posilňovaní zoskupenia, ktoré môže napomáhať pri riešení otázok významných nielen pre región, ale i pre celý západný svet. Slovensko od 1. júla prevzalo ročné rotujúce predsedníctvo vo V4.

Poľský prezident vyzdvihol vzájomnú ekonomicko-hospodársku spoluprácu, pričom Slovensko považuje za dôležitého partnera. Navrhol Kiskovi, aby prevzali záštitu nad strategickými projektmi, ktoré zahŕňajú nielen investície do dopravnej, ale aj energetickej infraštruktúry. Podľa neho by sa verejnosti mala vysvetľovať dôležitosť významu najmä severo-južného plynového prepojenia.

Kiska považuje vzájomné vzťahy za bezproblémové a priateľské. "Máme najlepšie predpoklady na ich rozvoj, tento potenciál môžeme ešte viac využiť. Podmienkou rozvoja vzájomných vzťahov je kvalitná dopravná infraštruktúra a silnejšie prepojenie aj v energetických sieťach," konštatoval.

01 - Modified: 2006-08-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Disney: cena za sny je čoraz vyššia
01 - Modified: 2022-12-01 21:48:38 - Feat.: - Title: Stoltenberg: Je priskoro rozhodnúť, či vyhovieť Varšave a Patrioty dať Ukrajine 02 - Modified: 2022-12-01 13:25:46 - Feat.: - Title: Lavrov obvinil NATO z eskalácie napätia v Juhočínskom mori. Chcú vytvoriť výbušnú situáciu, tvrdí 03 - Modified: 2022-11-30 23:19:26 - Feat.: - Title: NATO prisľúbilo podporu Moldavsku, Gruzínsku aj Bosne. Môžu ľahšie spadnúť do nestability 04 - Modified: 2022-11-30 17:55:07 - Feat.: - Title: Západ sa podľa Scholza nezaľahne jadrových hrozieb Ruska, NATO je garant bezpečia 05 - Modified: 2022-11-30 13:05:33 - Feat.: - Title: Kuleba vyzýva NATO na dodanie systémov Patriot. Potrebujeme aj tanky, zdôraznil ukrajinský minister
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. december 2022 12:49