StoryEditor

Smer potrebuje aspoň malé percento katolíckych voličov, tvrdí Lipšic

20.03.2014, 18:38
Autor:
tasr, stltasr, stl

Vládny Smer-SD potrebuje získať aspoň malé percento katolíckych voličov, preto sa krátko pred prezidentskými voľbami zaoberá posilnením ochrany manželstva, aj keď to doteraz vždy odmietal. V závere tretieho rokovacieho dňa 33. schôdze NR SR to vyhlásil poslanec Daniel Lipšic (nezaradený) na margo návrhu novely Ústavy SR z dielne Smeru-SD a KDH, ktorého cieľom je reformovať justíciu a podporiť ochranu manželstva.

"Poslanci Smeru boli jediní, ktorí v roku 2004 nehlasovali za zákon o rodine," pripomenul Lipšic. Práve z toho zákona chce aktuálne Smer-SD a KDH prevziať definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy a preniesť ju do ústavy.

"V roku 2008 poslanci Smeru-SD nepodporili zákon, aby interrupcii predchádzal informovaný súhlas. Bol to malý prolife zákon. On napokon prešiel, ale bez hlasov Smeru-SD," konštatoval Lipšic. Zároveň uviedol, že Smer-SD nepodporil ani ústavnú ochranu manželstva v roku 2009. "Zrazu ste zistili, že ochrana manželstva je dôležitá a aj justíciu treba reformovať. Úplne náhodou v čase, keď Robert Fico kandiduje na prezidenta. Čistá náhoda. To komu chcete nahovoriť?" pýtal sa.

Lipšic sa tiež pýtal, či niekto od obdobia, kedy Fico ohlásil kandidatúru na prezidenta, videl predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. "Ja som ho nevidel. Reforma justície je v parlamente, inokedy by mal aspoň päť tlačoviek. Teraz nič, asi dostal pokyn, nech sa do volieb neukazuje," odhaduje opozičný poslanec.

Spolupredkladateľ návrhu a predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) Lipšicovi odkázal, že bol vždy veľmi ambiciózny a primerane agresívny. "Ale so stúpajúcim nenapĺňaním vašich vysokých ambícií, žiaľ, vaša agresivita rástla. Pre vás musel byť šokom výsledok pána Procházku a každému na Slovensku je jasné, že vy ten nový líder pravice nebudete a budete mať stále menej a menej percent," povedal Paška.

Miroslav Číž (Smer-SD) sa Lipšica pýtal, čo má strana Smer-SD spoločné s tým, že Harabin je predsedom Najvyššieho súdu, keďže ho zvolila Súdna rada SR a vymenoval prezident. "Máte pre mňa nulovú dôveryhodnosť. To, čo ste predvádzali, a, bohužiaľ, sa k tomu pridal aj pán Harabin, to zásadne prispelo k tomu, že justícia vyzerá tak, ako vyzerá," tvrdí.

Téme novelizácie ústavy dnes venovali poslanci celý rokovací deň a pokračovať budú aj v piatok (21.3.). Vystúpenia sa v zásade delili na dve časti. Na jednej strane poslanci Smeru-SD a KDH obhajovali návrh tým, že je prospešný a žiada si ho väčšina spoločnosti, na druhej strane väčšina opozície ich spojenectvo krátko pred voľbami kritizovala a hovorila o vypočítavom politickom obchode.

Do rozpravy sú ešte písomne prihlásení štyria členovia snemovne. Po ich vystúpení bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne.

 

01 - Modified: 2023-03-26 11:56:54 - Feat.: - Title: Smer je preferenčne najsilnejšou stranou na Slovensku, ukázal prieskum Focusu 02 - Modified: 2023-03-22 13:01:06 - Feat.: - Title: Fico zvolal brífing. Tvrdí, že Matovič pripravil kriminalizáciu opozície 03 - Modified: 2023-03-17 11:37:12 - Feat.: - Title: HN24: Fico 04 - Modified: 2023-03-17 11:19:24 - Feat.: - Title: HN24: Fico 05 - Modified: 2023-03-17 12:23:34 - Feat.: - Title: Fico avizuje pre rozhodnutie vlády o stíhačkách trestné oznámenie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. marec 2023 15:04