Povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov do krajín EÚ nefungujú a sú smiešne. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy ich takto zhodnotil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) s tým, že napriek schváleniu kvót sa doteraz podarilo umiestniť len 19 utečencov do Švédska.
"Kvóty odmietame a podávame žalobu. Nejdeme proti migrantom, my chceme vyriešiť otázku vzťahu suverénneho štátu a EÚ, či je možné prikázať krajine, koho má zobrať. My tvrdíme, že sa to musí riešiť konsenzom. Žalobu musíme podať do 18. decembra," pripomenul. Fico zároveň zopakoval svoj názor, že povinné kvóty sú nezrealizovateľné.
"Mohlo by sem prísť aj 50-tisíc migrantov"
"Na ich základe sme u nás mali umiestniť takmer 2000 migrantov s tým, že tu musia zostať. My však vieme, že tu neostanú ani sekundu. Za to, že máme iný názor na povinné kvóty, to neznamená, že máme byť označovaní za nesolidárnych. My dávame peniaze aj personálnu pomoc," zdôraznil.
Nedávno sa pritom objavil aj návrh Európskej komisie na zavedenie trvalých kvót. "Pre Slovensko by to znamenalo, že by sem mohlo prísť aj 50-tisíc migrantov. Preto sme dopredu oznámili, že nemôžme súhlasiť ani s trvalými kvótami," informoval premiér.
Akčný plán
Na margo tohtotýždňového summitu EÚ v Bruseli povedal, že sa zrodil tzv. spoločný Akčný plán medzi EÚ a Tureckom. "Dnes sú v Turecku tábory s niekoľko miliónmi utečencov. EÚ sa chce s Tureckom dohodnúť, že my pomôžeme tejto krajine, aby mala dosť zdrojov a podmienok na zotrvanie utečencov v Turecku a po upokojení situácie bude nasledovať ich návrat do Sýrie, a to EÚ odľahčí. Preto vznikla myšlienka Akčného plánu. Európa pomôže Turecku finančne, personálne či technicky a Turecko sa zaviaže, že bude dôsledne chrániť hranice a neumožní týmto ľuďom, aby z Turecka odišli," vysvetlil predseda vlády.
Fico informoval, že momentálne je pre Turecko vyčlenených 500 miliónov eur, ktoré alokovala Európska komisia. "Turecko potrebuje peniaze, lebo len za posledné tri či štyri roky minulo na imigrantov sedem miliárd eur, preto je ich požiadavka legitímna. Turecko tiež očakáva aj zrýchlenie negociačného procesu a liberalizáciu víz. Je to teda obojstranne výhodná dohoda. Toto sme mali robiť od začiatku," dodal s tým, že SR sa chce zúčastniť tejto diskusie.