Manželstvo nepotrebuje ústavnú ochranu, pomôcť treba nezosobášeným párom a párom rovnakého pohlavia. Tvrdí to poslanec SaS Martin Poliačik. Dohodu medzi Smerom-SD a KDH na zmenách v justícii a na definícii manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy označil za zmluvu s diablom.
Dohodu KDH so merom-SD kritizoval aj člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO). Podľa neho zmena v Ústave SR je farizejský, pokrytecký a politický biznis.
„KDH stratilo vôľu bojovať proti absolútnemu ovládnutiu moci jednou stranou, svoju historickú úlohu a zo zúfalstva a straty vlastnej identity a obsahu sa rozhodlo vstúpiť do zväzku s diablom," vyhlásil.
Prečítajte si aj: Smer mení s KDH ústavu. Pre Hrušovského je to sviatok
Spochybňuje zámer
Poliačik spochybňuje zámer očistiť súdnictvo, nesúhlasí ani s ústavnou definíciou manželstva podľa návrhu KDH. Podľa neho vysiela KDH ústavnou definíciou manželstva signál iným zväzkom, že sú menejcenné. Návrh KDH nepovažuje za prorodinný. Rodiny sú podľa neho ohrozené napríklad nedostatkom finančnými prostriedkov. Dá sa to podľa neho riešiť rôzne.
„Zrušením zákazu súbehu rodičovského príspevku a práce na dohodu, zvýšením materskej dávky z 55 na 65 percent denného vymeriavacieho základu, predĺžením rodičovskej dovolenky z 28 na 34 týždňov. To je prorodinná politika, nie zbytočné dve vety v ústave," odkázal Poliačik poslancom KDH. Ústavná definícia nezabráni ani týraniu detí, ani tomu, aby rodičia prepadli alkoholizmu a zničili si rodinu.
Poslancov za KDH sa dotkli Poliačikove slová o zmluve s diablom. „Toto je zmluva s občanmi, nie s diablom," vyhlásil šéf KDH Ján Figeľ. Za tradičnú rodinu sa postavil aj Martin Fronc (KDH). Podľa neho nie je možné postaviť na rovnakú úroveň tradičnú rodinu a páry rovnakého pohlavia. "Keby sme to urobili, ľudský rod by vykapal," povedal.
Exministerka rodiny Viera Tomanová zo Smeru-SD sa tiež zastala tradičnej rodiny zloženej z muža a ženy. Mužský a ženský vzor je podľa nej pre dieťa dôležitý. „Každé dieťa by malo zažiť riadny model normálnej rodiny, všade hľadáme páry muža a ženy, aj pri profesionálnych rodičoch," povedala v súvislosti s deťmi v detských domovoch. Tomanová by bola za to, aby napríklad profesionálni rodičia boli lepšie ohodnotení.
Nie je to náhoda
Pavol Abrhan (KDH) odmietol Poliačikovo tvrdenie, že KDH chýba vôľa bojovať so Smerom-SD. Pripomenul, že to bola SaS, ktorá položila vládu Ivety Radičovej a dovolila Smeru-SD vládnuť. Podľa predsedu NR SR Pavla Pašku Poliačikova predstava anjela je niečo, čo destabilizuje a obhajuje všetko možné len nie tunajšie hodnoty. Paška takéto videnie odmieta.
„Určite nie je náhoda, že to prijímame práve teraz pred prezidentskými voľbami. Justícia má problém už viac ako desať rokov. Vedeli ste o tom a neriešili ste to. Nechali ste to tak,“ odkázal Kadúc poslancom Smeru-SD, ktorí doteraz zmeny obsiahnuté v aktuálnej novele ústavy odmietali.
„Doteraz Smer tieto návrhy v justícii odmietal. Zrazu bude za? Čo je iné? Nič, je len vhodný čas," myslí si Kadúc s tým, že ak toto má byť štandard v politike, Slovensku to najbližšie roky nič neprinesie. KDH tiež odkázal, že získalo nového koaličného partnera a rozbilo Ľudovú platformu. „Ak toto bol cieľ, je splnený," dodal Kadúc.
Podpredseda KDH Pavol Abrhan reagoval tým, že je prekvapený. „Chceme riešiť situáciu v justícii? Pomôže oddelenie funkcií predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady alebo nie? Pomôže zbavenie sudcov trestnoprávnej imunity justícii alebo nie? Pomôžu ďalšie opatrenia k vyčisteniu vzťahov v justícii alebo nie?" pýtal sa. Abrhan tiež Kadúca upozornil, že ústavný zákon nie je možné v tomto pléne schváliť s nikým iným, len s vládnym Smerom-SD.
Anton Martvoň (Smer-SD) Kadúcovi odkázal, že problematiku Rómov rieši Smer-SD s jeho hnutím OĽaNO, lebo splnomocnencom vlády pre rómske komunity je Peter Pollák (OĽaNO) a Obyčajní tiež čelili obvineniam zo strany opozície, že kolaborujú. „Teraz je prirodzené, že ak sa našla ústavná väčšina, ide sa to vyriešiť," podotkol.