StoryEditor

Koalícia OĽaNO so SaS by nebola správna, tvrdí europoslanec

09.06.2015, 13:39
Autor:
SITASITA

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) je proti predvolebnému spájaniu sa OĽaNO s liberálnou SaS. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, v žiadnom prípade si nemyslí, že je možná a správna koalícia so SaS. „O tom, či je možná, ja nerozhodujem, ale na to, či je správna, vyjadrím svoj názor. Koalícia so SaS nie je na mieste a nie je ani potrebná. Spôsobilo by to rozvrat medzi voličmi. Nebolo by to tak, že by sa voličská základňa poskladala. Voliči budú argumentovať tými, ktorých nechcú mať na kandidátke,“ vyhlásil Škripek.

Škripek priznáva, že nie je "hýbajúci" člen OĽaNO, ale môže poskytovať svoje názory a bude dávať návrhy. „Veľmi ťažko sa mi pozerá na to, že by sme mali kandidovať na jednej kandidátke. Skôr sa mi to zdá nemožné. Bál by som sa do politiky ťahať ľudí zo SaS s tým, čo v politike urobili, čo v politike presadzujú. Ja mám úplne iné postoje. Neviem si predstaviť, že by to bolo dobré a zdravé,“ uviedol.

Podľa Škripeka je múdre a dobré spojiť sa so stranou Nova Daniela Lipšica. Poznamenal, že on veľmi dobre spolupracuje s europoslankyňou Janou Žitňanskou (Nova). „Bol by som rád, keby takáto spolupráca bola a prospelo by to strane Nova, OĽaNO aj Slovensku. Prijať SaS sa mi však nevidí z politického, ani ideologického hľadiska. Ja by som nechcel byť na kandidátke so Schlesinger,“ zdôraznil.


Richard Sulík a Igor Matovič. Snímka: TASR

Ak by podľa europoslanca jediným argumentom pre koalíciu OĽaNO so SaS bolo spojenie čo najviac hlasov proti Robertovi Ficovi, tak upozorňuje, že takáto vláda by bola neustálou vládou kompromisu. „Nikto by nemohol byť teda spokojný s výsledkom. Bola by to vláda neustáleho vydierania sa,“ konštatoval.

Skôr treba podľa Škripeka s väčšou prezieravosťou budovať základňu niečoho, čo môže získať v budúcnosti väčšiu dôveru obyvateľstva.

Je potrebné priniesť do politiky veľké množstvo charakterných ľudí, ktorých rozhodujúcim postojom je nekorupčnosť, cesta za idealistickými cieľmi, v ktorých slovo služba je realita. Teda na Slovensku treba zmeniť politickú etiku. To však nevyrastie za štyri mesiace,“ konštatoval s tým, že preto napätie vytvárajúce spájanie nepomôže Slovensku.

Slovensko je už z toho sklamané. Veď to sme zažili už za mečiarizmu. Koalície, ktoré nikoho dosť neuspokojili,“ Na Slovensku dnes musíme podľa Škripeka hovoriť o politickej výmene. Upozornil však, že to neznamená nahradiť staré novým. „Musia prísť ľudia, ktorí to môžu uchopiť novým spôsobom. V politike sa musí niečo zmeniť, pretože ľudia sú už unavení. Zlyhanie SDKÚ je len smutným príbehom Slovenska. Kedysi úspešná strana skončila ako troska. To nie je dobré. Skončili, pretože používali princípy ako mečiarizmus aj ficizmus,“ vyhlásil.

V apríli na kongrese SaS Richard Sulík povedal, že je namieste diskusia o vytvorení volebnej koalície so stranami Nova a OĽaNO. Uviedol to vo svojom prejave s tým, že na rozhodnutie v tejto veci je ešte čas niekoľko mesiacov. Dovtedy sa bude SaS pripravovať na voľby podľa stratégie, ako by do nich išla samostatne.

Podpredseda SaS Jozef Mihál sa vyhlásil za veľkého zástancu vytvorenia takejto koalície. Ako uviedol vo svojom príhovore, koalíciu očakáva väčšina potenciálnych voličov SaS, pretože sa obávajú, aby ich hlas neprepadol, a najmä chcú voliť stranu, ktorá bude vo vláde.

 

01 - Modified: 2007-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Antifašistov znepokojil textil
01 - Modified: 2022-11-27 11:40:58 - Feat.: - Title: HN24: Matovič 02 - Modified: 2022-11-23 13:22:03 - Feat.: - Title: Krajniak: Ak bude provizórium, nemohli by sme domácnostiam pomôcť s energiami 03 - Modified: 2022-11-23 12:06:25 - Feat.: - Title: Vláda s podporou SaS automaticky počítať nemôže. Sulík zopakoval, že návrh rozpočtu určite nepodporia 04 - Modified: 2022-11-15 16:33:32 - Feat.: - Title: Kollár chce nájsť spoločné riešenie migrácie, rokovať bude aj s opozíciou 05 - Modified: 2022-10-30 10:45:05 - Feat.: - Title: Koalícia sa dohodla. Pokračovať bude aj pri provizóriu. Nie je čas na predčasné voľby, tvrdí Matovič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 08:40