StoryEditor

Proti Ficovi zahlasujú ďalšie strany, opozíciu pobúril aj Paškov krok

08.11.2014, 11:31
Autor:
TASRTASR
Za odvolanie premiéra Roberta Fica je pripravená zahlasovať celá opozícia, mimoriadna schôdza sa začne dnes večer.

Strany KDH a Most-Híd podporia návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), hoci pod zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR sa nepodpísali. Na rokovaní, ktoré určil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) nadnes večer, sa budú aktívne zúčastňovať. Konanie šéfa NR SR odsudzujú. Vyplýva to z vyjadrení predsedu KDH Jána Figeľa a predsedu poslaneckého klubu Mostu-Híd Lászlóa Solymosa.

Demonštrácia sily
"Toto nemá obdobu v novodobej histórii parlamentarizmu," reagoval na zvolanie mimoriadneho rokovania na sobotný večer Figeľ, ktorý je na konferencii v Berlíne k výročiu pádu Berlínskeho múru. Paškovo rozhodnutie považuje podpredseda parlamentu za demonštráciu sily a deficit politickej kultúry zo strany Smeru-SD.

Figeľ zároveň avizoval, že poslanci KDH sa budú aktívne zúčastňovať na rokovaní. "A na hlasovaní podporia návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi," uviedol. Sobotné rokovanie neschvaľuje ani Solymos. Most-Híd sa však na ňom ako opozičná strana zúčastní a bude hlasovať za odvolanie premiéra Fica.

Kaník: Smer robí bábkové divadlo
Aj jeden z iniciátorov mimoriadneho rokovania Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS považuje zvolanie schôdze na sobotu večer za výsmech parlamentarizmu. "Smer si z Národnej rady robí bábkové divadlo," kritizoval správanie vedenia parlamentu.

Fico bude čeliť pokusu o odvolanie v tomto volebnom období už po tretí raz. Po prípadoch SPP a predaja emisií ho chce teraz opozícia zbaviť funkcie za údajné vytváranie korupčného systému. Tvrdí, že Smer-SD pod vedením Fica dlhodobo vytvára na Slovensku systém vedúci k podpore korupcie a klientelizmu a posúva demokraciu od západného typu k oligarchickej. Podľa opozície bohatne úzka skupina ľudí, pričom väčšina obyvateľstva chudobnie.

Hovorkyňa bráni premiéra
Podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze odovzdali v piatok (7.11.) 33 poslanci. Pod návrhom na zvolanie schôdze sú podpísané všetky opozičné strany (SDKÚ-DS, OĽaNO, SaS, nezaradení poslanci) okrem Mostu-Híd a KDH.

Snahu niektorých opozičných strán o odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) označila jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová za politické divadlo pred komunálnymi voľbami. Ako dodala, ide o zjavne neodôvodnený návrh, ktorý nemá ani podporu celej opozície. "Navyše je nezmyselne namierený voči premiérovi, ktorý v tomto prípade rázne konal," dodala.

Vláda podľa slov hovorkyne prijala zákony o ochrane oznamovateľov korupcie, o financovaní politických strán, obmedzila možnosti hotovostných platieb nad 5000 eur a zaviedla transparentné elektronické trhovisko pri verejnom obstarávaní. "Čiže urobila v boji proti korupcii viac než akákoľvek iná vláda. Všetky tieto kroky ocenila skupina GRECO pri Rade Európy, ktorá vyradila Slovensko zo svojho monitoringu," podčiarkla hovorkyňa.

 

01 - Modified: 2006-12-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Smrť na cestách
01 - Modified: 2023-09-25 06:40:43 - Feat.: - Title: Bývalý bolívijský prezident sa chce opäť stať hlavou štátu. Tvrdí, že vláda ho chce zlikvidovať 02 - Modified: 2023-09-22 15:14:26 - Feat.: - Title: Poľský opozičný politik bol napadnutý, vyzval šéfa vládnúcej strany, nech prestane šíriť nenávisť 03 - Modified: 2023-09-22 06:47:36 - Feat.: - Title: Južná Kórea otvorila cestu k zatknutiu lídra opozície. Mal byť zapletený do miliónových prevodov do KĽDR 04 - Modified: 2023-09-20 05:52:14 - Feat.: - Title: Polícia v Poľsku zadržala opozičnú poslankyňu, ktorá narušila premiérov prejav 05 - Modified: 2023-09-19 13:36:13 - Feat.: - Title: Schôdza k migrácii nie je populistickým ťahom opozície, tvrdí Saková. Otvoriť sa ju nepodarilo
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 08:25