StoryEditor

Kiska podpísal zákon o odpadoch. Sulíka to pobúrilo

08.04.2015, 17:01
Autor:
SITASITA

Predsedu SaS Richarda Sulíka nepríjemne prekvapilo, že prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o odpadoch. Sulík hovorí, že tento zákon je zlý a dodáva, že v rovnakom duchu sa o ňom vyjadrili aj predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska.

"Počas mojej návštevy prezidentskej kancelárie som nadobudol dojem, že zákon podpísaný nebude," hovorí Sulík, ktorý naďalej tvrdí, že nový zákon o odpadoch umožňuje vznik monopolnej situácie pre jeden vybraný subjekt. "Ide o čisto lobistický zákon, ktorý deformuje podnikateľské prostredie v tejto oblasti,“ dodáva europoslanec Sulík a podotýka, že výhrady voči zákonu o odpadoch z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu mala aj Európska komisia, ktorá sa so svojimi pripomienkami na neho obrátila listom.

Rozhodnutie prezidenta naopak víta ministerstvo životného prostredia s tým, že rezort bude dohliadať na dodržiavanie zákona v súlade so slovenskou a európskou legislatívou.

"Rezort je presvedčený, že nový zákon o odpadoch zaradí Slovensko aj v tejto oblasti medzi moderné a čistejšie európske krajiny, čo bude na prospech občanov ako aj ochrany životného prostredia," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano s tým, že nový zákon povedie k zvýšeniu miery triedenia a recyklovania a do odpadového hospodárstva vnesie transparentnosť a poriadok.


Šéf SaS Richard Sulík. Snímka: TASR

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska podpísal nový zákon o odpadoch, ktorý zavádza viacero zmien do oblasti odpadového hospodárstva. Ministerstvo životného prostredia chce zákonom priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Európskej únie.

Zákon začiatkom decembra v rámci vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia. Rozhodovanie o tom, či prezident tento zákon podpíše alebo ho vráti Národnej rade SR s pripomienkami však podľa Kisku nebolo jednoduché. V zákone o odpadoch prezident zistil viacero nejasných ustanovení, ktoré však podľa neho nezakladajú dôvod na vrátenie zákona ako celku.

Zákon zavádza rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla.

O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu končí na skládkach.

Zákon ruší Recyklačný fond. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov.

Nový zákon má tiež účinnejšie bojovať proti čiernym skládkam. Tých je podľa ministerstva oficiálne na Slovensku okolo 2 500, neoficiálne však až sedemtisíc.

Boj proti čiernym skládkam ostane podľa návrhu zákona v kompetencii obcí, keďže sú podľa ministerstva na túto úlohu najpovolanejšie. Zároveň má zákon v boji proti čiernym skládkam posilniť kompetencie polície. Pokuta pre tých, ktorí nelegálne uložia odpad na čiernej skládke, sa má zvýšiť z doterajších 160 eur na 1 500 eur.

01 - Modified: 2007-05-04 12:12:39 - Feat.: 0 - Title: Rusko chce modernizovať reaktory v SR
01 - Modified: 2022-12-07 12:21:03 - Feat.: - Title: Poslanci prijali správu o činnosti prokuratúry za rok 2021 02 - Modified: 2022-12-06 19:39:52 - Feat.: - Title: Žilinka sa ohradil voči viacerým vyjadreniam poslancov i hanlivým výrokom 03 - Modified: 2022-12-06 18:15:00 - Feat.: - Title: Návrh na zavedenie flexibilného poberania rodičovského príspevku neprešiel 04 - Modified: 2022-12-06 17:33:50 - Feat.: - Title: Tzv. "Oranžové obálky" nevzniknú v súkromnom sektore, ako navrhovala SaS 05 - Modified: 2022-12-06 17:18:26 - Feat.: - Title: Poslanci rozhodli. Sadzba DPH sa zníži nielen na vleky, ale aj na gastrosektor
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 13:25