Pre ministra školstva na Slovensku sú aj štyri roky málo na to, aby niečo podstatné zmenil. Čo vás viedlo k tomu, aby ste tento post vzali na rok a pol?
Samozrejme, je tu priestor spraviť veľa užitočného.
Čo konkrétne vás natoľko oslovilo, že ste si povedali – výborne, toto budem môcť konečne zlepšiť?
Chcem odbremeniť učiteľov od byrokracie, vytvoriť nový grantový systém pre vedu a výskum a reorganizovať Slovenskú akadémiu vied tak, aby sme mali pripravené podmienky na to, aby boli vedci kvalitne ohodnotení.
Ako odbremeníte učiteľov od byrokracie a kedy?
Začneme od januára 2015 a pozrieme sa na to, či je potrebné vydávať niektoré osvedčenia, napríklad o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, potom majú školy úlohy archivovať dokumenty ako podklady pre vysvedčenia a to sa tiež dá efektívnejšie zorganizovať, a riaditelia škôl zápasia s rôznym výkazníctvom, kde veci vyrieši rezortný informačný systém, ktorý by mal byť funkčný na jeseň budúceho roka.
Čiže ďalší odklad? Ide o projekt, na ktorý rezort vynaložil vyše 12 miliónov eur a mal byť spustený po niekoľkonásobnom odklade do konca tohto roka...
Systém sa dlho tvoril, boli s ním viaceré problémy. Môj predchodca pomerne razantne vstúpil do ich riešenia a pevne verím, že na jeseň budúceho roka systém spustíme.
V rokoch 2010 a 2011 rezort školstva pod vedením Eugena Jurzycu uverejňoval informácie o nástupných platoch a nezamestnanosti absolventov jednotlivých fakúlt. Minister Dušan Čaplovič tieto informácie prestal zverejňovať. Kedy obnovíte tieto informácie, ktoré pomáhali záujemcom o štúdium pri výbere školy?
Chceme verejnosti poskytovať podrobné informácie o školstve, vede aj športe a informácie o platoch a zamestnanosti absolventov do toho balíka patria. Je však potrebné s týmito informáciami narábať citlivo, a tak ich musíme náležite ošetriť, napríklad ak sú niektoré časti neúplne, aby sa to vedelo. Zverejňovať ich však budeme a dúfam, že už na jar budúceho roka.
Aktuálne sa snažíte presadiť zákon o duálnom vzdelávaní, ktorý by mal na Slovensku spustiť nemecký model praktického vzdelávania študentov stredných škôl vo firmách. Ako ste na tom so zapracúvaním tristo strán pripomienok, ktoré vzniesli ostatné rezor...
Zostáva vám 85% na dočítanie.