StoryEditor

Exporadca Radičovej pôjde za mreže. Kvôli kauze Osrblie

18.06.2015, 15:35
Autor:
TASRTASR

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR odsúdil dnes bývalého poradcu premiérky Ivety Radičovej Martina Novotného a bývalého veľvyslanca SR v Keni Igora Lišku v kauze dostavby biatlonového areálu v Osrblí na nepodmienečné tresty odňatia slobody vo výške 1,5 roka, respektíve 15 mesiacov.

Okrem toho ich oboch odsúdil na peňažité tresty vo výške 15.000 eur. V prípade, že by ich nezaplatili, uložil im súd náhradný trest vo výške šiestich mesiacov.

Tresty si dvojica odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Trojčlenný senát NS SR tak na svojom dnešnom verejnom zasadnutí zrušil minuloročný augustový verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý dvojicu odsúdil pôvodne len na podmienečné tresty a na peňažité tresty vo výške 10.000 eur. Voči rozsudku ŠTS podali odvolanie obaja obžalovaní a aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

"Ide o trestný čin nepriamej korupcie spolupáchateľstvom. Bolo to dokonané, lebo páchatelia využili svoj vplyv na expremiérku Radičovú. Nie je mysliteľné presvedčovať súd, že toto bolo legálne. Nešlo o žiadnu odmenu, ale o úplatok. Išlo o veľmi nechutnú korupciu. Obžalovaní neoľutovali nič, len to, že sa im na to prišlo," zdôraznil dnes okrem iného predseda senátu NS SR.

Prokurátor uvítal dnešný verdikt a uviedol, že je to jasný a pozitívny signál verejnosti, že aj korupcia na takýchto vyšších miestach bude trestne stíhaná." Podľa jeho slov išlo o veľmi náročnú kauzu, aj čo sa týka dokazovania. Novotný po opustení súdnej siene najprv odmietol vyjadrovať sa k rozsudku. Napokon predsa len povedal, že na výkon trestu nastúpi a takýto scenár predpokladal.

Prokurátor navrhoval dnes obžalovaným vyššie podmienečné tresty a Novotnému vyšší peňažitý trest - 30.000 eur a Liškovi 15.000 eur. Obhajcovia obžalovaných žiadali zase oslobodenie svojich klientov spod obžaloby. Rozsudok ŠTS pokladali za nedôvodný a nezákonný. "Trvám na tom, že som nevinný. Skutku, tak ako sa uvádza v obžalobe a v rozsudku, som sa nedopustil. Neexistuje jeden relevantný dôkaz, že by som konal protiprávne," povedal okrem iného vo svojej záverečnej reči exporadca Novotný.

Verdikt NS SR, ktorý je právoplatný, si dnes vypočul len exporadca Novotný, Liška dal súhlas svojmu obhajcovi na pojednávanie v jeho neprítomnosti.

Podmienečné tresty si vlani 12. augusta vypočuli obžalovaní v kauze údajnej nepriamej korupcie pri dostavbe biatlonového areálu v Osrblí. Sudca ŠTS v Pezinku vtedy za prečin nepriamej korupcie v spolupáchateľstve vymeral Novotnému a Liškovi uvedený trest odňatia slobody na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky. Obaja tiež museli zaplatiť po 10.000 eur.

Tresty boli rovnaké ako v pôvodnom trestnom rozkaze, ktorý obžalovaní odmietli. Novotný po vynesení rozsudku povedal, že na svojej nevine trvá, a preto sa odvolá na NS SR. Pevne veril, že bude oslobodený.

Advokát Lišku vtedy vyhlásil, že aj vzhľadom na skutočnosť, že rozsudok bol presnou kópiou trestného rozkazu, s verdiktom nesúhlasí. "Osemmesačné dokazovanie pre súd neznamenalo vôbec nič, preto podáme odvolanie," avizoval. Na otázku, prečo obžalovaní hovorili na odpočutých nahrávkach o holubičkách či kameňoch, obhajca odvetil, že nie každý v telefóne nazýva peniaze peniazmi. "Ak niekto má takýto štýl, tak dávať mu to za ťarchu a tvrdiť, že práve z toho vyvodzuje nelegálnosť pôvodu peňazí, je úplne smiešne. Tie peniaze boli za konzultačnú a poradenskú činnosť, jednoznačne to nebol úplatok. Toto sa žiadnym dôkazom nepodarilo vyvrátiť," deklaroval.

Na otázku, či o korupcii mohla vedieť vtedajšia premiérka Iveta Radičová, prokurátor ÚŠP priamo neodpovedal. "Pani bývalá premiérka bola na hlavné pojednávanie predvolaná ako svedkyňa. Ja som jej dával otázky týkajúce sa tejto veci. Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Pokiaľ by takéto niečo bolo preukázané v trestnom konaní, tak by obžaloba znela trochu inak a zrejme by v nej figurovali aj iné osoby," dodal prokurátor minulý rok v auguste. Okrem Radičovej ŠTS vypočul približne 20 svedkov, väčšinou zamestnancov Úradu vlády SR.

Novotný a Liška boli obžalovaní z toho, že od podnikateľa Petra Kňazíka a sprostredkovateľa Pavla Prečucha prijali v júli 2011 úplatok vo výške 30.000 eur v súvislosti s vybavením dotácie 300.000 eur z Úradu vlády SR na dokončenie pozastavenej prestavby biatlonového areálu. Mali prisľúbiť aj vybavenie dotácie z ministerstva školstva. Kňazík však bol tri razy súdne trestaný a sfalšoval daňové doklady.

Na prestavbu a rekonštrukciu Národného športového areálu v Osrblí bolo vyčlenených spolu 1,6 milióna eur z ministerstiev školstva a rezervy predsedníčky vlády. Bývalého veľvyslanca SR v Keni Lišku zadržala polícia koncom júla 2011 pri preberaní označených bankoviek v hodnote 30.000 eur.

Radičová v máji na súde vyhlásila, že polícia pri vyšetrovaní podvodné konanie či nezákonnú činnosť nezistila. Dodala, že po tom, ako sa objavili podozrenia z korupcie v súvislosti s dostavbou areálu, úrad vlády dal polícii prešetriť, ako boli v Osrblí použité štátne peniaze. "Nikdy som sa nevedela vyrovnať s faktom, že by s tým niečo mal spoločné," povedala Radičová novinárom o svojom bývalom poradcovi. Z miesta poradcu ho podľa svojich slov musela odvolať, pretože bol podozrivý z nezákonnej činnosti. "Ako poznám pána Novotného roky rokúce, tak mi to s ním jednoducho ľudsky nesedí," dodala.

01 - Modified: 2007-06-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Automobilka je impulzom na rast, nie jediným
01 - Modified: 2022-08-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Euroval je v Grécku minulosťou, Slovákov strašia jeho následky 02 - Modified: 2021-03-07 16:34:17 - Feat.: - Title: Vzájomné obviňovanie nepomôže. Radičová vyzvala na ukončenie nezmyselných hádok 03 - Modified: 2019-11-18 10:40:33 - Feat.: - Title: Sulík reaguje na Kočnera: S Radičovou som mal v čase vlády korektný pracovný vzťah 04 - Modified: 2019-12-12 11:00:04 - Feat.: - Title: Fico urobil ťah Radičovou. Zatiaľ to vyzerá ako skvelý manéver 05 - Modified: 2019-07-26 12:36:01 - Feat.: - Title: Fico o možnom kupovaní poslancov: My sme boli tí, ktorí hovorili o Radičovej kóde
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. marec 2023 12:18