Môj počítač, môj hrad. Také je jedno z hesiel manifestu Slovenskej pirátskej strany. „Piráti“ v celej Európe bojujú proti zásahom do súkromia, sledovaniu elektronickej komunikácie ľudí a cenzúre internetu. Upozornili na seba najmä protestmi proti dohode ACTA, ktorej cieľom mala byť ochrana autorských práv a boj proti internetovému pirátstvu.
"Cítime verejnú požiadavku na vznik takejto strany. Chceme dať priestor najmä mladým ľuďom, aby mohli prejavovať svoje politické názory prostredníctvom politickej strany," povedal Milan Gvoth, predseda občianskeho združenia na prípravu založenia Slovenskej pirátskej strany.
V susednej Českej republike sa pirátska strana dostala až do senátu, u nás sa o nej prakticky nevie. Teraz sa za pomoci českých kolegov pokúša o „reštart“ s ambíciou uspieť v eurovoľbách. Svoje kreslo v europarlamente majú už od roku 2009 piráti-priekopníci zo Švédska.
"Ideme do eurovolieb, to bude celoeurópska pirátska kampaň. Čo sa týka komunálnych alebo parlamentných volieb, to ešte uvidíme," dodal Gvoth.
Šance tých slovenských sú však mizivé. Podľa šéfa agentúry Polis Jána Baránka ich limituje špecifické zameranie aj cieľová skupina. „Ich voličmi sú mladí ľudia, ktorí tieto voľby ignorujú. Šancu majú jedine vtedy, ak týchto ľudí, ktorí sa pohybujú vo virtuálnom priestore presvedčia, aby išli voliť,“ zdôraznil.