Obyvatelia Česka i Slovenska si včera pripomenuli 25 rokov od nežnej revolúcie, jednej z najvýznamnejších udalostí minulého storočia v oboch republikách. Brutálny zásah bezpečnostných zložiek proti zhromaždeným študentom na Národnej triede v Prahe odštartoval lavínu udalostí, ktoré viedli k pádu komunistického režimu po viac ako štyroch desaťročiach jeho vlády v Československu.
16. novembra 1989
Asi tri stovky študentov bratislavských vysokých škôl pochodovali k slovenskému ministerstvu školstva, aby s jeho predstaviteľmi diskutovali o potrebe demokratizácie vzdelávania.
17. novembra 1989
Zhromaždenie študentov pražských vysokých škôl prerástlo do protikomunistickej demonštrácie, ktorá sa skončila brutálnym zásahom poriadkových síl na Národnej triede a množstvom zranených.
18. až 22. novembra 1989
V Prahe sa stretávajú mladí ľudia a požadujú prešetrenie zásahu na Národnej triede. Postupne sa začínajú štrajky študentov a hercov, ku ktorým sa pridávajú ľudia v celom Československu.
20. novembra 1989
V Bratislave vzniká občianska iniciatíva Verejnosť proti násiliu. Deň predtým zakladajú v Prahe Občianske fórum, otvorené združenie obyvateľov Českej republiky.
21. novembra 1989
Na zhromaždeniach v Prahe a neskôr i v Bratislave sa ľuďom začínajú prihovárať disidenti na čele s Václavom Havlom či Alexandrom Dubčekom, pridávajú s k nim aj herci.
24. – 25. novembra 1989
Ústredný výbor KSČ prijal rezignáciu všetkých členov predsedníctva i sekretariátu a zvolil nové vedenie strany. Generálnym tajomníkom sa stal Karel Urbánek.
25. – 26. novembra 1989
Na manifestáciách na Letenskej pláni takmer trištvrte milióna Pražanov podporilo požiadavky študentov a Občianskeho fóra. Federálna vláda na čele s Ladislavom Adamcom sa stretla s Václavom Havlom.
27. novembra 1989
V celom Československu sa konal dvojhodinový generálny štrajk na podporu požiadaviek študentov, ku ktorému sa postupne pripojilo Občianske fórum, Verejnosť proti násiliu a ostatní obyvatelia. Štrajkovali aj študenti a herci.
5. decembra 1989
Vymenovali novú československú vládu, v ktorej bolo päť nestraníkov, osem komunistov a štyria príslušníci iných strán. Ministerstvo vnútra rozhodlo o likvidácii ostnatých drôtov na hraniciach s Rakúskom.