TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Šéf inšpekcie pozastavil činnosť vyšetrovateľke Santusovej, ktorá prešetruje NAKA

22.07.2021, 13:25
Autor:
TASRTASR
Tím bol zriadený na prešetrenie podozrení zneužívania právomocí príslušníkov NAKA.

Dočasne poverený riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Peter Scholtz pozastavil činnosť vedúcej tímu ÚIS Diane Santusovej.

Tím bol zriadený na prešetrenie podozrení zneužívania právomocí príslušníkov NAKA. Jeho činnosť pozastavená nie je. Informovala o tom riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

Spochybnená nestrannosť a objektivita

​Scholtz pristúpil k pozastaveniu po prijatí niekoľkých podaní, ktoré by v prípade potvrdenia mohli "zásadným spôsobom spochybniť nestrannosť, objektivitu a taktickú správnosť postupov vedenia tímu ÚIS".

"Napriek enormnej snahe sa doposiaľ využitými prostriedkami nepodarilo jednoznačne vyvrátiť všetky pochybnosti," skonštatovala Túrosová. Priblížila, že vedúca absolvovala personálny pohovor, začala sa kontrola a zabezpečili sa ďalšie podporné materiály. Vedúca tímu mala podstúpiť aj vyšetrenie na polygrafe.

"V priebehu takto vykonávaných kontrolných opatrení však pochybnosti o objektivite a nestrannosti vykonávaných úkonov neustále pribúdali. Dočasne poverený riaditeľ ÚIS preto považuje za nevyhnutné svojím rozhodnutím pozastaviť činnosť vedúcej tímu ÚIS v uvedenom tíme do času, kým sa jednoznačne nepotvrdí alebo nevyvráti opodstatnenosť vzniknutých pochybností," informovala Túrosová. Ako zdôraznila, opatreniami nie je žiadnym spôsobom spochybňovaná zákonnosť doteraz vykonávaných trestnoprocesných úkonov tímu, ktorej garantom sú orgány prokuratúry.

Činnosť tímu nie je pozastavená

Činnosť špecializovaného tímu podľa Túrosovej nie je pozastavená, prebiehajúce trestnoprocesné úkony budú naďalej vykonávané v zmysle stanovených plánov vyšetrovania, čo bude garantovať dočasne poverený vedúci tímu.

Úrad inšpekčnej služby vykonával tento týždeň úkony v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš. V tejto súvislosti zadržali Csabu D. zo zločineckej skupiny takáčovci.

Dôvodom má byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch. Vyšetrovatelia ÚIS sa pokúšajú zadržať aj ďalších svedkov, ktorí vypovedajú v týchto kauzách. Vyhlásili preto pátranie po Matejovi Zemanovi zo zločineckej skupiny takáčovcov a podnikateľovi Petrovi Petrovovi.

Portál aktuality.sk informoval aj o stredajšom zásahu inšpekcie voči vyšetrovateľom NAKA. Operatívcom z tímu Očistec prehľadali auto cestou na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku. Príslušníci NAKA po zásahu podali trestné oznámenie.

01 - Modified: 2021-07-20 13:20:22 - Feat.: 0 - Title: Niekto sa cez médiá snaží zastrašiť vyšetrovateľov NAKA, tvrdí policajný šéf
01 - Modified: 2022-04-28 18:36:29 - Feat.: - Title: Miliónová pokuta: Ďalšou obeťou je Terno. Vysokému trestu sa však zrejme vyhne 02 - Modified: 2021-10-04 07:52:51 - Feat.: - Title: Bývalého šéfa inšpekcie Szabóa odsúdili na trojročný podmienečný trest 03 - Modified: 2021-09-14 19:37:54 - Feat.: - Title: Čaputová vyzýva aktérov kauzy v polícii na objasnenie svojho konania. Plánuje sa stretnúť s Hegerom 04 - Modified: 2021-09-14 19:16:30 - Feat.: - Title: Poslanec OĽaNO Krúpa: Mimoriadny výbor pre dianie v polícii bude v piatok 05 - Modified: 2021-09-15 10:55:05 - Feat.: - Title: Dočasný šéf inšpekcie mal vynášať informácie vyšetrovateľom NAKA. Je obvinený z dvoch zločinov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. august 2022 03:09