StoryEditor

Slovensko sa obáva vírusu Zika, sprísnilo podmienky pri práci s krvou

07.02.2016, 11:44
Autor:
TASRTASR

Slováci, ktorí navštívili krajiny postihnuté vírusom Zika, nemôžu darovať krv 28 dní od opustenia týchto oblastí. Platí to až do odvolania. Informuje o tom Národná transfúzna služba (NTS) SR. Ide o krajiny Južnej a Strednej Ameriky vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdských ostrovov. Prípad nakazenia vírusom prostredníctvom transfúzie krvi potvrdila Brazília.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR zatiaľ neregistruje Slováka v zahraničí nakazeného týmto vírusom. Odporučilo však tehotným ženám, aby zvážili plánovanú cestu do dotknutých oblastí. Viacerí odborníci sa totiž domnievajú, že práve vírus Zika je zodpovedný za nárast počtu novonarodených detí s abnormálne malými hlavičkami, teda defektom známym ako mikrocefália. "Súčasné cestovné odporúčania považujeme za dostatočné," uviedol pre TASR tlačový odbor ministerstva. MZVaEZ sleduje situáciu cez veľvyslanectvá konzultáciami so zahraničnými partnermi a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Aktuálne riziko rozšírenia vírusu na Slovensku zatiaľ nehrozí. "Dôvod na paniku nie je ani v Európe," uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Komár, ktorý vírus prenáša, sa v týchto končinách zatiaľ nerozširuje. Pracovníci úradu momentálne monitorujú situáciu cez systém varovania Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení. Úrad komunikuje aj so zahraničnými laboratóriami, s ktorými by spolupracoval v prípade potreby diagnostiky vírusu.

Slováci cestujúci do Brazílie zatiaľ nepanikária, tvrdí Peter Koutný z cestovnej kancelárie Victory Travel. Brazíliu navštevuje už 20 rokov. Momentálne tam zaznamenávajú veľký počet podozrení na mikrocefáliu. Zájazd do tejto krajiny cestovnej kancelárii zatiaľ nik nezrušil. Koutný nemá pocit, že by cestovný ruch v Brazílii pre vírus utrpel. "Otázne však je, čo to urobí s olympiádou," povedal pre TASR. Ľudia podľa neho zatiaľ zvolili vyčkávaciu taktiku.

Zika je vírus prenášaný komármi. Môže spôsobiť mikrocefáliu, teda zaostávanie rastu mozgu a rôzne autoimunitné neurologické komplikácie. Prenášať sa môže aj cez placentu z matky na dieťa, potvrdené boli aj prípady prenosu pohlavným stykom či cez transfúziu krvi. Podľa WHO naň zatiaľ neexistuje vakcína ani účinná liečba. Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom. Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára.

WHO v rámci prevencie odporúča použiť repelenty, zakrývať sa oblečením s dlhými rukávmi a nohavicami, vyprázdňovať a čistiť nádoby, kde by sa mohla udržiavať voda ako miesto na množenie komárov, a spať pod ochrannými sieťkami.

Príznaky sú obvykle mierne a trvajú dva až sedem dní. Medzi hlavné patrí zvýšená teplota, bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách, makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo, zápal spojoviek a všeobecné, chrípke podobné príznaky. Inkubačná doba je tri až 12 dní.

01 - Modified: 2008-01-31 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: O ČSA sa hlási Odien Group
01 - Modified: 2022-04-06 14:16:38 - Feat.: - Title: Dokumentaristka Lacková: Rómovia boli obeťami vojny, ale vôbec sa nevie, že boli aj partizáni 02 - Modified: 2022-02-16 10:07:11 - Feat.: - Title: Je známe meno súpera. Slovenskí hokejisti už vedia, s kým si zmerajú sily v semifinále 03 - Modified: 2022-02-14 08:18:09 - Feat.: - Title: Eufória okolo novej vakcíny v Česku rýchlo opadla. Na rade je teraz Slovensko 04 - Modified: 2021-12-29 14:48:12 - Feat.: - Title: Špeciálny prokurátor zamietol sťažnosť guvernéra NBS a exministra financií Petra Kažimíra 05 - Modified: 2021-12-29 08:55:38 - Feat.: - Title: Rekordný prírastok nakazených. Testy odhalili viac ako 4-tisíc prípadov koronavírusu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. november 2024 11:36