Chatovanie cez sociálne siete, špeciálne aplikácie v mobiloch či dokonca aj pohyby na súkromnom internet bankingu. Do tohto všetkého by ľuďom mohli po novom nahliadnuť „tajní“.
Po novom by totiž každý človek a firma, ktorí komunikujú cez zaheslované či zašifrované aplikácie, mali hlásiť ich používanie štátu.
Slovenská informačná služba by tak následne vedela aplikáciu dekódovať. V preklade: mohla by si prečítať, čo píšete alebo kam a koľko posielate peňazí. Už v súčasnosti totiž vie vďaka informáciám od výrobcov dešifrovať aj zabezpečené aplikácie. Jediné, čo jej chýba, je, kto ich presne využíva.
Takmer nekontrolovateľné
Novinku navrhuje od budúceho roka rezort vnútra v novom zákone o informačných službách. „Znamenalo by to teda prístup k internetovému bankovníctvu, ale aj mobilnej komunikácii,“ vysvetľuje odborník na IT Ondrej Macko z touchIT. Ako však na druhej strane upozorňuje, v praxi by bolo ťažké takéto nariadenie vykonávať. Podobné zariadenia totiž využíva už takmer každý človek.
Čítajte viac:
Nová povinnosť: SIS chce vaše šifry
Kontroverzné body nového zákona
Najväčšie kauzy tajných služieb
Neprimeraný zásah do súkromia
Vladimír Suchodolinský, bývalý námestník vojenskej tajnej služby, hovorí aj o ďalšom aspekte: neprimeranom zásahu do súkromia. Ako pritom dodáva, ak by ľudia používanie „zašifrovaných“ aplikácií nehlásili, hrozila by im pokuta až do výšky 166-tisíc eur.
SIS aj ministerstvo vnútra, ktoré zákon predkladalo, pohoršené reakcie už zmierňujú. Napriek tomu, že samy zákon vypracovali a predložili, už teraz avizujú, že sporné ustanovenie navrhnú vypustiť.