StoryEditor

V Poprade testovali rýchlosť presunu v meste, bicykel porazil aj taxík

22.09.2015, 10:14
Autor:
SITASITA

V Poprade sa dnes v ranných hodinách uskutočnil test rýchlosti presunu v meste pod názvom Bicykel, auto alebo autobus. Ide o súčasť Európskeho týždňa mobility, pričom najčastejšie používané prostriedky individuálnej a hromadnej prepravy v rámci neho využilo vedenie mesta. Z výsledkov testu vyplýva, že najrýchlejšie, za necelých šesť minút, sa zo sídliska Juh III na autobusovú stanicu dostanú Popradčania na bicykli. Najpomalšie je to chôdzou, čo zaberie takmer osemnásť minút. S vozidlom taxi služby, ktorá je ale najdrahším variantom dopravy, to dnes jednému z aktérov trvalo viac ako šesť minút. Autobusom mestskej hromadnej dopravy linky č. 3 trvá preprava na stanicu približne dvanásť minút.

„Dnešná aktivita sa uskutočnila pri príležitosti Dňa bez áut, v rámci ktorého sme chceli vyzdvihnúť prínos mestskej hromadnej dopravy ako takej. V princípe ide o to, že jeden autobus dokáže nahradiť desiatky áut. To automaticky predstavuje menšie nároky na statickú dopravu či menej splodín v ovzduší,“ vysvetlil komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda. Na linkách MHD dnes môžu Popradčania cestovať bezplatne. Organizátori kampane spolu so samosprávou vyzvali obyvateľov Popradu, aby v dnešný deň nechali svoje automobily doma a zvolili si alternatívu s menším dopadom na životné prostredie. Aj takýmto spôsobom sa mesto zapojilo do Európskeho týždňa mobility, ktoré je najväčším a najrozšírenejším podujatím podporujúcim mobilitu, mestskú dopravu a zlepšenie zdravia a kvality života občanov. „Tento krok spojený s letákovou kampaňou by mal byť darčekom pre pravidelných cestujúcich, výzvou pre ostatných a tiež testom samotnej MHD, do akej miery je pripravená zvýšený nápor cestujúcich zvládnuť,“ uviedol Galajda.

Autobusy mestskej hromadnej dopravy v Poprade najazdia viac ako 5-tisíc kilometrov ročne. Popradčania majú počas roka možnosť využiť aj zvýhodnené cestovanie v MHD v prípade, že používajú čipovú kartu, ktorú mesto vydáva bezplatne. „Pri platbe čipovou kartou môžu Popradčania jazdiť s prestupom do 30 minút bezplatne. Okrem toho držitelia diamantovej a zlatej Jánskeho plakety a držitelia Kňazovického medaily sú pri použití čipovou kartou prepravovaní bezplatne,“ upozornil na výhody používania MHD v Poprade Galajda. Popradčania i návštevníci mesta sa môžu zviesť aj autobusovou linkou č. 8, ktorej trasa prechádza známymi historickými miestami Popradu. Jej súčasťou je audio sprievodca v slovenčine a angličtine.

Okrem týchto samostatných aktivít realizuje samospráva pravidelne aj trvalé opatrenia, ktoré systematicky zvyšujú bezpečnosť a skvalitňujú podmienky pre ľudí využívajúcich alternatívne a udržateľnejšie formy mobility. Ako povedal hovorca mesta, medzi tieto opatrenia patrí pravidelné natieranie priechodov pre chodcov reflexnými nátermi, nasvietenie priechodov či rozširovanie chodníkov. „Už v roku 2012 získalo mesto Poprad Cenu ETM v podobe sošky Lietajúceho Pegasa na kolesách za vybudovanie cyklistického chodníka spájajúceho mestskú časť Kvetnica so sídliskom Juh VI. Aktuálne sa pripravuje vybudovanie cyklochodníka spájajúceho Poprad s Veľkou Lomnicou,“ doplnil Galajda.
 

01 - Modified: 2007-09-23 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Autobazár AAA Auto získal 35,5 milióna eur
01 - Modified: 2022-11-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Vodičák v smartfóne aj na Slovensku? Naši susedia ho už úspešne zaviedli v aplikácii 02 - Modified: 2022-11-23 15:09:51 - Feat.: - Title: Nemci v Poprade rozšíria výrobu ohrievačov a tepelných čerpadiel. Vláda firme schválila stimul 03 - Modified: 2022-11-17 10:33:01 - Feat.: - Title: Veľa áut so „spaľovákom“ Euro 7 zastaví už na najbližšej emisnej kontrole, tvrdia experti 04 - Modified: 2022-11-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Trendom v logistike je zabezpečiť všetko pod jednou strechou 05 - Modified: 2022-11-14 10:35:59 - Feat.: - Title: Do centra mesta s vybitým plug-in hybridom? Máte smolu, norma Euro 7 auto zastaví
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. november 2022 10:28