StoryEditor

SIS odtajnila časť svojej správy. Prezradila najväčšie problémy u nás

02.11.2014, 10:41
Autor:
TASRTASR

V rámci extrémistickej scény boli z bezpečnostného hľadiska v minulom roku najrizikovejšími občasné násilné prejavy prívržencov a sympatizantov pravicového a ľavicového extrémizmu, a to najmä vzájomné fyzické útoky alebo násilné útoky smerované na ich majetok, ako aj násilie pri verejných zhromaždeniach a na športoviskách.

Uvádza sa v odtajnenej časti Správy o činnosti SIS za minulý rok. Násilné prejavy s extrémistickým pozadím sa však v hodnotenom období vo všeobecnosti vyskytovali skôr sporadicky a mali prevažne situačný charakter. SIS ako potenciálne rizikové vyhodnocovala snahy pravicových extrémistov (PEX) o prienik do politického a verejného života. Získanie volených funkcií pravicovými extrémistami, či už na miestnej, regionálnej alebo celoštátnej úrovni, vytvára priestor pre etablovanie extrémistickej ideológie. Uvádza sa ďalej v správe v časti o extrémizme.

V hodnotenom období pokračovali násilné aktivity členov skupín slovenských radikálnych futbalových fanúšikov (hooligans), ktorí spolupracovali so spriaznenými hooligans najmä z Poľska a Českej republiky. Časť sympatizantov PEX scény, vrátane radikálnych futbalových fanúšikov, sa zúčastnila občianskych protestov v druhej polovici roka 2013, pričom tieto verejné akcie vnímali nielen ako príležitosť na vlastné zviditeľnenie sa, ale aj ako možnosť anonymne v dave páchať násilie. Málo radikálny priebeh predmetných verejných zhromaždení, nízky počet účastníkov na nich, ako aj rýchlo klesajúci záujem verejnosti o tieto akcie zapríčinili, že sa ich členovia slovenskej PEX scény postupne prestali zúčastňovať. Uvádza sa ďalej v odtajnenej správe SIS.

Správa o činnosti SIS za rok 2013 určená pre verejnosť bola v zmysle rozhodnutia riaditeľa spravodajskej služby Jána Valka z piatka 24. októbra zverejnená na webovom sídle Slovenskej informačnej služby v sekcii Pre vás na adrese: www.sis.gov.sk. V ten istý deň riaditeľ SIS správu predniesol na pôde parlamentu pred poslancami. Po roku 2005 je už po tretíkrát zverejnená odtajnená verzia správy o činnosti služby.

Správy o činnosti a plnení úloh Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva (VS) za minulý rok dostali následne v utorok 28. októbra v pléne NR SR zelenú. Kým, ako je vyššie spomínané, SIS zverejnila prierez svojej vlaňajšej činnosti na internete, správa o plnení úloh VS ostáva utajená.

01 - Modified: 2006-12-07 10:58:00 - Feat.: 0 - Title: Hlasovaniu na Západe dominujú S. Niedermayer a Lidström
01 - Modified: 2025-11-11 16:42:57 - Feat.: - Title: Bieloruský súd označil webovú stránku a sociálne siete Cichanovského za extrémistické 02 - Modified: 2025-10-19 11:35:49 - Feat.: - Title: SIS: Slovensko sa nachádza v zložitom období a čelí bezprecedentným bezpečnostným hrozbám 03 - Modified: 2025-09-02 10:42:17 - Feat.: - Title: Pojednávanie s Danielom Bombicom, ktorý je obžalovaný z extrémizmu, znovu odložili 04 - Modified: 2025-08-28 09:40:12 - Feat.: - Title: Súdny proces s Bombicom, ktorý je obžalovaný z extrémizmu, má začať na budúci týždeň 05 - Modified: 2025-07-20 10:24:18 - Feat.: - Title: Nemecký minister ponúka pomoc mestu čeliacemu krajne pravicovému extrémizmu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2025 00:42