Slovensko má aktuálne voľných 20 miliónov ton emisných povoleniek. Štát ich firme Interblue, ktorá si na ne nárokuje, odmieta predať. Práve nedávno pritom polícia vyšetrovanie kauzy emisií zastavila s tým, že skutok nie je trestným činom. Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) aj po tomto verdikte vyšetrovateľa trvá na tom, že Interblue už od štátu nedostane ani tonu emisií.
(Ne) využitá opcia
Spoločnosť prejavila záujem o kúpu ďalších povoleniek vlani. Možnosť urobiť tak im dala zmluva, ktorú s nimi podpísal vtedajší minister Ján Chrbet (SNS). Do konca roka 2012 mali predkupné právo na ďalšie povolenky. Opciu pár dní pred uplynutím lehoty Interblue aj využilo a požiadalo o kúpu 20 miliónov ton. Problémom však je, že zmluva bola podpísaná s americkou firmou so sídlom vo švajčiarskom Zugu. Emisie si však nárokuje jej nástupca – Interblue Europe, ktorého štát neuznáva.
„Nemám partnera, ktorý by preukázal, že je právny nástupca Interblue, ktorý mal zmluvu s ministerstvom,“ hovorí teraz minister Žiga. Postoj by zmenili jedine vtedy, ak by „nové“ Interblue vydokladovalo svoje právne nástupníctvo po americkej Interblue.
„Navyše, spoločnosť Interblue Europe odmietla zaplatiť Slovensku doplatok za prevedené emisie v celkovej výške 15 miliónov eur,“ doplnil minister. Firma sa totiž zaviazala, že k dohodnutej kúpnej cene doplatí po naplnení zelených projektov euro za každú predanú tonu. Keďže to nespravila, ministerstvo zmluvu jednostranne vypovedalo. To však Interblue neakceptovala a najala si právnikov Havel, Holásek & Partners, aby obchod dotiahli do konca. Ani v tejto právnej kancelárii sme sa o ďalších plánoch nedozvedeli nič, keďže povolenie komunikovať s médiami od klienta nemajú.
Prečítajte si rozhovor s ministrom Petrom Žigom: Predaj emisií Interblue je stále podozrivý.
Na rade je prokurátor
Projektový manažér pôvodnej Interblue Rastislav Bilas tvrdí, že informácie o fungovaní firmy nemá od roku 2010. Vyjadriť sa zatiaľ nechcel ani k zastaveniu vyšetrovania. „Nie je to právoplatné, ministerstvo podalo sťažnosť,“ reagoval pre HN.
Polícia zastavila trestné stíhanie vo veci v pondelok. Pritom ešte v roku 2009 vyčíslila škodu, ktorá pri obchode Slovensku vznikla, na 66 miliónov eur. Chrbet Interblue v roku 2008 predal 15 miliónov ton emisií po 5,05 eura. Okolité štáty predávali za oveľa vyššiu cenu. Proti zastaveniu vyšetrovania podalo sťažnosť Žigovo ministerstvo – o nej rozhodne prokurátor špeciálnej prokuratúry, ktorý môže celú vec vrátiť na prešetrenie.