Je to len rok odkedy poslanci prišli o trestnoprávnu imunitu, no niektorým poslancom už začala chýbať. Za jej znovuzavedenie dnes apeloval poslanec Štefan Kuffa (OĽaNO). Vraví, že hoci bol pôvodne za zrušenie imunity, po roku a pol v parlamente cíti, že ju potrebuje, aby mohol slobodne vykonávať mandát. „Nevedel som, čo je to tá imunita,“ priznal sa v stredu v parlamente. Skúsenejší kolegovia v parlamente podľa neho pri rušení podľahli tlaku médií. „Zbabelo ste hlasovali za zrušenie imunity,“ hovoril im.
Kuffa sa pri hlasovaní o zrušení poslaneckej výsady zdržal aj keď chcel hlasovať za. „Úprimne som sa pomýlil,“ ospravedlňoval sa. Kuffa sľúbil, že do konca volebného obdobia predloží novelu rokovacieho poriadku, ktorou sa pokúsi imunitu opäť zaviesť. Na zavedenie trestnoprávnej imunity by však musel predložiť novelu ústavy. Na jej schválenie by potreboval 90 hlasov, čo je veľmi nepravdepodobné.
Svojské vystúpenie poslanec zakončil návrhom, aby v piatok poslanci rokovali už od ôsmej, aby stihli popoludňajší vlak IC na východné Slovensko. „Alebo zmeňme rokovací poriadok alebo zmeňme cestovný poriadok,“ navrhol.
Vladimír Jánoš zo Smeru pripustil, že viacerí poslanci by skutočne radšej boli za to, aby im nedotknuteľnosť zostala. „No hovoria to len v bufete a kuloároch,“ reagoval na Kuffu. Ľubomír Galko (SaS) je zásadne proti opätovnému zavedeniu imunity, lebo neexistuje záruka, že poslanci svojho kolegu vydajú na stíhanie.
Kuffa vystupoval k novele zákona o rokovacom poriadku, ktorá umožní zánik klubu s menej ako ôsmimi členmi. Smer avizoval aj zavedenie parlamentnej stráže, či možnosť pre poslancov vystupovať aj z iného miesta ako spoza rečníckeho pultu, no od týchto úprav napokon ustúpil. Opozícia zasa zrejme nepresadí, aby bol obmedzený čas na odpovede počas hodiny otázok či aby sa otázky žrebovali na striedačku spomedzi koaličných a opozičných poslancov.