Sú či nie sú bezpečnostným rizikom? Udalosti posledných dní opäť rozprúdili debatu aj o otázke premiestňovania väzňov z americkej základne Guantánamo na Slovensko. Od roku 2010 sme ich po dohode s USA prijali osem, čo je jeden z najvyšších počtov v rámci krajín Európskej únie.
Aktuálne ich na Slovensku žije šesť. Súčasný minister vnútra Robert Kaliňák, ako i ľudskoprávne organizácie presviedčajú, že ide o mužov, ktorým nič nedokázali, a teda nie sú pre nás ohrozením. Opozičný poslanec a bývalý šéf rezortu vnútra Daniel Lipšic je však presvedčený o opaku. Podľa neho tvrdenia, že tieto osoby nemali napojenie na teroristické skupiny a že pre Slovensko nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko, nie sú celkom zlučiteľné s pravdou. „Mám informácie, veľmi konkrétne aj listinné, že tvrdenia, že nikto z prevezených väzňov nepredstavuje žiadne potenciálne nebezpečenstvo, nie sú celkom pravdivé. Ja by som ako minister vnútra nikdy nesúhlasil s tým, aby sme väzňov z Guantánama prijali,“ hovorí Lipšic.
Výber priamo na mieste
O prijímaní väzňov z Guantánama rozhodla ešte v roku 2010 prvá vláda Roberta Fica. Mala to byť naša pomoc administratíve amerického prezidenta Baracka ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.