Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) bude od stredy (23.10.) až do volieb do orgánov samosprávnych krajov vykonávať špeciálny monitoring zameraný na dohľad nad dodržiavaním zákonnej úpravy vysielania v čase volebnej kampane. TASR o tom informovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.
Rada bude monitorovať spolu 28 spravodajských a publicistických relácií ôsmich programových služieb: Jednotky, Dvojky, TV MARKÍZA, JOJ, TA3, Rádia Slovensko, Rádia Regina Bratislava a Rádia Patria. "Popri plánovanom monitoringu bude Rada kontrolovať vysielanie aj na základe sťažností a podnetov fyzických a právnických osôb," doplnila Jelčová.
Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov sa volebná kampaň začína 17 dní pred voľbami a končí sa 48 hodín pred začiatkom volieb, odkedy plynie volebné moratórium. Keďže voľby sa budú konať v sobotu 9. novembra, volebná kampaň môže prebiehať od 23. októbra do 7. novembra (do 07.00 h), odkedy bude až do 9. novembra 2013 (do 22.00 h) plynúť moratórium. "Počas volebného moratória, teda vrátane dňa konania volieb, je zakázaná akákoľvek volebná kampaň," uviedla Jelčová.
V období pred voľbami platia rozdielne pravidlá pre klasických vysielateľov a vysielateľov prostredníctvom internetu či poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (AVMS). Rozhlasoví a televízni vysielatelia, ktorí nevysielajú výhradne prostredníctvom internetu, majú vysielanie politickej reklamy zakázané. Vysielatelia prostredníctvom internetu a poskytovatelia AVMS politickú reklamu vysielať, resp. poskytovať môžu.
"V monitoringu predvolebného vysielania bude RVR pozornosť venovať najmä tomu, či vysielatelia pri oboznamovaní verejnosti s priebehom volieb dodržujú základné povinnosti objektivity a nestrannosti a či zabezpečujú všestrannosť informácií a názorovú pluralitu," informovala hovorkyňa RVR. Ako dodala, pri informovaní o voľbách v spravodajských programoch sú vysielatelia povinní poskytovať informácie o všetkých kandidátoch, politických stranách a hnutiach. Spravodajské programy nemôžu byť zamerané v prospech či neprospech týchto subjektov a elektronické médiá o nich musia informovať rovnakým spôsobom. "Pri vedení politických diskusií sa odporúča najmä vyhradiť kandidujúcim subjektom vo vysielaní vyvážený priestor a zabezpečiť im rovnaké podmienky na prezentáciu," doplnila Jelčová.
Komentár Rady k zákonnej úprave vysielania počas volieb je vysielateľom dostupný na jej webovej stránke www.rvr.sk.