StoryEditor

Slovensko prijme 149 asýrskych kresťanov. Kaliňák: Hrozí im teror Islamského štátu

30.11.2015, 16:18
Autor:
TASRTASR

Slovensko na dobrovoľnom princípe prijme 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorým podľa slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka hrozí prenasledovanie zo strany radikálneho hnutia Islamský štát.

Do krajiny migranti prídu v najbližších dňoch, povedal dnes novinárom Kaliňák. Ide o oveľa menší počet osôb, než by na Slovensko pripadlo v rámci prerozdelenia utečencov na základe povinných kvót, ktoré Bratislava odmietla a ktoré hodlá napadnúť na únijnom súde už v tomto týždni.

Ohrození terorizmom

"Pomáhame ľuďom, ktorí by prišli o život, ak by sme im nepomohli. Ide o tých, ktorí sú ohrozovaní terorizmom," povedal Kaliňák. Dohromady ide o 25 rodín.

Ich integračný proces sa začne v azylovom pobytovom tábore v Humennom, odkiaľ postupne prejdú do pripravených finálnych ubytovacích zariadení v Nitrianskej diecéze. „Schopnosť integrovať sa je u každého individuálna. Integračný proces trvá osem mesiacov až dva roky, toľko je treba, aby sa títo ľudia dokázali zaradiť do spoločnosti ako plnoprávni členovia,“ povedal Kaliňák.

Okrem bezpečnostných previerok musia prisťahovalci absolvovať zdravotné previerky, vzdelávacie a aklimatizačné fázy. Podľa ministra bude integrácia rodín financovaná zo štandardných prostriedkov, ktoré sú vyčlenené v rozpočte, bez potreby ich navyšovania. Časť finančných prostriedkov pochádza zo sponzorských darov.

Po ukončení integračného procesu v azylovom pobytovom tábore v Humennom sa jednotlivé rodiny postupne dostanú do viacerých obcí v Nitrianskom kraji. Pomoc im poskytne nielen diecéza, ale aj občianske združenie Pokoj a dobro. „Chceme, aby nestratili svoju kresťanskú identitu a na Slovensku vedeli nájsť svoj nový domov,“ povedal nitriansky biskup Viliam Judák.

Zapoja sa dobrovoľníci

Priestory na ďalšie ubytovanie rodín ponúkli dobrovoľníci, časť zariadení patrí cirkvi. Podľa člena občianskeho združenia Petra Brenkusa tvoria približne tretinu z celkového počtu asýrskych utečencov deti do 15 rokov, zhruba 30 ľudí je vo veku do 25 rokov, osem ľudí má viac ako 60 rokov, zvyšok sú ľudia v strednom veku. „Sú medzi nimi umelci, lekári, programátori, všetko povolania, ktoré majú na Slovensku uplatnenie,“ povedal minister Kaliňák.

Brenkus skonštatoval, že projekt integrácie rodín prisťahovalcov do miestnych komunít bude trvať tri roky, počas ktorých bude pomáhať množstvo dobrovoľníkov a vznikne aj 12 pracovných miest.

Počas týchto troch rokov dostanú prisťahovalci pomoc vo forme jazykového vzdelávania, sociálnej asistencie, pracovného a sociálneho poradenstva. „Počítame s tým, že mnohé rodiny budú integrované oveľa skôr a odpoja sa od tej našej pomoci. Aj po skončení projektu budú môcť zostať bývať vo väčšine objektov, ak budú mať záujem. Ale samozrejme, môžu si zaobstarať aj vlastné, iné bývanie,“ tvrdí Brenkus.

Kritika od starostov

Koncentrácia ľudí začlenených do jednotlivých obcí kraja nebude podľa ministra vysoká. „Najmä preto, aby boli nútení k interakcii s miestnym obyvateľstvom. No zároveň nebudú rodiny ďaleko od seba, aby mohli udržiavať vzájomné putá,“ povedal.

Starostovia obcí, v ktorých sú pripravené ubytovacie kapacity, kritizujú postup umiestňovania utečencov, najmä skutočnosť, že sa rozhodovalo bez ich vedomia.

Tvrdia, že počas stretnutia na migračnom úrade boli informovaní o presných počtoch presídlencov, ktorí by mali prísť do ich obce. Minister tieto informácie o presných údajoch popiera. „Ak ich starostovia vedia, vedia viac ako my.“ Brenkus hovorí, že starostov informovali len o kapacitách v ich obciach, pričom nie je spresnené, koľko z nich aj bude skutočne využitých.

01 - Modified: 2007-11-23 13:20:00 - Feat.: 0 - Title: Kubiš predstavil plán, ktorý chce splniť počas riadenia Výboru ministrov
01 - Modified: 2023-05-29 15:26:37 - Feat.: - Title: Zo Sudánu by podľa OSN mohol do októbra utiecť najmenej jeden milión civilistov, hrozí ochodovanie s ľudmi 02 - Modified: 2023-05-28 18:00:08 - Feat.: - Title: Loď Lekárov bez hraníc zachránila pri Sicílii vyše 600 migrantov 03 - Modified: 2023-05-23 09:14:46 - Feat.: - Title: V Holandsku sú desiatky Sýrčanov, ktorí sa mohli podieľať na mučení civilistov, útočisko tu našli utečenci 04 - Modified: 2023-04-24 11:45:59 - Feat.: - Title: Ľudia druhej kategórie. Rusko pohltilo tri milióny Ukrajincov, často nedostávajú ani zdravotnú starostlivosť 05 - Modified: 2023-04-14 08:13:15 - Feat.: - Title: České výdavky na ukrajinskú utečeneckú krízu dosiahli zatiaľ 1,4 miliardy eur. Väčšinu zaplatil štát
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 01:34