StoryEditor

Žiga sa musel ospravedlniť Mezenskej, poslanci Smeru sa usmievali

17.10.2014, 16:45
Autor:
SITASITA

Verbálna roztržka dnes ukončila diskusiu o ústavnom zákone o ochrane vody v parlamente. Poslankyňu NR SR Helenu Mezenskú (OĽaNO) rozčúlilo, keď minister životného prostredia Peter Žiga nazval petíciu za záchranu slovenskej pôdy štrajkom. Mezenská je členkou petičného výboru tejto petície. Poslankyňa kričala na ministra z poslaneckej lavice a upokojiť sa ju nepodarilo ani podpredsedníčky NR SR Erike Jurinovej, ktorá viedla schôdzu parlamentu. Pomohlo až to, keď sa Žiga za svoj výrok ospravedlnil. „Stane sa, vyzeralo to niekedy ako štrajk, ale petičná akcia nie je štrajk. Som sa jej hlboko ospravedlnil,“ povedal novinárom Žiga. Viacerým poslancom OĽaNO sa však nepáčilo, že pri ospravedlnení ministra sa viacerí poslanci Smeru-SD usmievali.

Žiga na záver rozpravy uviedol, že téma vody bola zbytočne spolitizovaná. „Voda nie je téma, ktorou by sa mala robiť politika. Vodu vláda vníma ako strategickú surovinu a takto sme pripravili aj dokumenty, o ktorých sme chceli rokovať, teda zákon o vode a teraz ústavný zákon,“ uviedol Žiga. Opozícia sa podľa neho túto tému snažila spolitizovať, ale nakoniec sa našlo spoločné stanovisko znenia zákona.

Podľa ministra, keď sa tvorí dikcia zákona, niekedy dochádza k absurdnostiam. „Aby sme vyvrátili všetky pochybnosti o zlej interpretácii paragrafu, pristúpili sme k dohodnutému zneniu,“ povedal. Kresťanskí demokrati do zákona presadili ustanovenie, aby pri vývoze vody mohli ľudia pre svoju potrebu vyvážať pitnú vodu do zahraničia aj v iných ako spotrebiteľských obaloch. Otázna je podpora návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa okrem vody chránilo aj nerastné bohatstvo. Minister tvrdí, že návrh by podporil, ale bude záležať na poslancoch Smeru-SD, ako sa k nemu postavia.

Poslanci dnes diskutovali o novele ústavy, ktorá zakazuje vývoz vody mimo územia Slovenska. Návrh vládneho Smeru-SD dopĺňa článok 4, ktorý zakotvuje, že nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky. Po novom do článku pribudne odsek, ktorý deklaruje, že vodu odobratú z vodných útvarov na území Slovenskej republiky nie je možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami alebo potrubím. Výnimka zo zákazu bude možná len v prípade cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Zákaz vývozu sa nevzťahuje na prírodnú a minerálnu vodu balenú do fliaš. Rovnako sa nemá vzťahovať ani na vývoz pre osobnú spotrebu.

Opozícia v prvom čítaní za novelu nehlasovala. Opoziční poslanci návrhu vyčítali nejednoznačnosť a politický marketing.

01 - Modified: 2006-11-22 13:39:31 - Feat.: 0 - Title: Zamietnutý kandidát na riaditeľa STV Jariabka podá sťažnosť
01 - Modified: 2022-08-09 07:00:00 - Feat.: - Title: Mlieko má viac hydratovať ako voda. Ktoré nápoje najlepšie uhasia smäd? 02 - Modified: 2022-08-04 10:09:08 - Feat.: - Title: Český hydrológ pre HN: Riziká vzniku požiarov neustále stúpajú 03 - Modified: 2022-08-02 15:13:13 - Feat.: - Title: Situácia s vodou je kritická vo viacerých obciach Prešovského kraja 04 - Modified: 2022-08-01 12:14:02 - Feat.: - Title: Budaj: Slovensko sa na väčšine územia môže spoliehať len na zadržiavanie zrážok 05 - Modified: 2022-07-26 21:02:00 - Feat.: - Title: V takmer celom Francúzsku pre sucho obmedzili používanie vody
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. august 2022 07:08