StoryEditor

Fico chystá útok na Figeľa. Pomoc chce aj od opozície

12.11.2014, 15:39
Autor:
SITASITA
Uhliarik by mal odstúpiť z postu poslanca, vyzvať by ho mal k tomu Figeľ, v opačnom prípade Fico plánuje odvolať jeho.

Predseda vlády Robert Fico dnes v Ubli informoval o škandalóznom prenájme a nákupe zdravotníckych prístrojov počas pôsobenia Ivana Uhliarika vo funkcii ministra zdravotníctva. Vyjadril sa, že Uhliarik v tomto období podpísal aspoň deväť takýchto zmlúv, ktoré potom zrušila jeho nástupkyňa Zuzana Zvolenská. Za toto jeho správanie chce, aby odstúpil z postu poslanca NR SR. Mal by ho na to vyzvať podpredseda parlamentu a predseda KDH Ján Figeľ, lebo nesie za to politickú zodpovednosť. Ak sa tak nestane, Fico plánuje iniciovať návrh na odvolanie Figeľa z postu podpredsedu NR SR.

Fico sa chystá za opozíciou
Premiér prehlásil, že ich strana Smer-SD má v parlamente 76 hlasov na odvolanie Figeľa, ale s týmto návrhom určite pôjdu za poslancami Igorom Matovičom, Ľudovítom Kaníkom, Martinom Chrenom, Danielom Lipšicom, Martinom Poliačikom a ďalšími predsedami opozičných strán. Ak boli takí horliví pri pochybnostiach s nákupom CT prístroja v Piešťanoch, nemali by mať problém s odvolávaním za závažnejšie prechmaty.

Fico uviedol, že Uhliarik v čase pôsobenia vo funkcii ministra zdravotníctva podpísal zmluvu o prenájme CT prístroja na 21 mesiacov za 1,75 milióna eur. Vyjadril sa, že za jeho úradovania sa zistila celá plejáda podobných prenájmov. Spomenul zmluvu o prenájme špeciálneho bicykla na štyri dni za 30 tisíc eur. Podobných zmlúv údajne bolo deväť v celkovej hodnote takmer 6,5 milióna eur. Všetky peniaze mali byť použité z eurofondov. V tom čase nastúpila na post už bývalá ministerka Zuzana Zvolenská a všetky tieto pochybné zmluvy zrušila. „Inak by nám hrozilo, že zaplatíme z vlastných peňazí na korekciách 1,6 milióna eur pokuty,” povedal Fico.

KDH sľubuje nové odhalenia
Premiér Robert Fico robí všetko pre to, aby odpútal pozornosť od káuz vlastných ministrov či nominantov v štátnych firmách, vyhlásili predstavitelia KDH. "KDH premiérovi na túto hru neskočí a bude ďalej odhaľovať zlyhania ministrov vládnej strany Smer-SD," deklaroval hovorca hnutia Matej Kováč. Ďalšie odhalenie chce KDH priniesť na tlačovej konferencii vo štvrtok (13.11).

Minister zdravotníctva Viliam Čislák doplnil, že v roku 2013 sa skončil audit Európskej komisie a následne aj kontrola z ministerstva zdravotníctva a boli zistené mnohé pochybenia, ktoré určovali, že bude korekcia v rámci eurofondov vo výške minimálne 25 percent, týkalo sa to práve obdobia, keď zmluvy podpisoval Uhliarik. Čislák konkretizoval, že jednu z pochybných zmlúv podpísal Uhliarik v roku 2011, týkala sa prenájmu prístrojov pre Východoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb, kde len jeden prístroj, ktorého bežná kúpna cena je 250 tisíc eur, si chceli prenajať za 500 tisíc eur na 21 mesiacov. Spomenul aj prenájom rôznych cvičebných a rehabilitačných prístrojov, tlakomery, ultrazvuk, notebook, tlačiareň a ďalšie prístroje na vyhodnocovanie meraní za predražené ceny. Potvrdil, že takýchto zmlúv bolo deväť.

Fico povedal, že keď sa dozvedel o pochybnostiach o nákupe CT prístroja v Piešťanoch, okamžite konal a bezprecedentne vyvodil politickú zodpovednosť. Rovnako čaká, že bude postupovať aj opozícia a predovšetkým Figeľ.

01 - Modified: 2006-12-19 08:04:04 - Feat.: 0 - Title: Landis sa zmieruje s koncom
01 - Modified: 2024-05-28 13:37:48 - Feat.: - Title: S vysokým krvným tlakom ideme ku kardiológovi, hoci v mnohých prípadoch to netreba. Čo radia odborníci? 02 - Modified: 2024-05-27 15:36:40 - Feat.: - Title: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vlani uložil 76 pokút 03 - Modified: 2024-05-27 10:34:50 - Feat.: - Title: Modernizácia infraštruktúry eZdravia môže začať. Čo podľa lekárov (ne)funguje? 04 - Modified: 2024-05-26 22:12:26 - Feat.: - Title: Rodičia si často uvedomia dôležitosť očkovania až vtedy, keď ich dieťa zápasí o život, vraví epidemiologička 05 - Modified: 2024-05-24 10:25:36 - Feat.: - Title: Všeobecná lekárka: Odľahčil by nás softvér na prepisovanie reči
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2024 18:27