Začínajú sa najdrahšie hry v histórii. Toto podujatie je totiž najnákladnejšie zo všetkých olympiád vôbec. Rozpočet sa vyšplhali na rekordných 51 miliárd dolárov. Je to viac, než na všetky doterajšie zimné olympiády dohromady.
Olympiáda v tieni korupcie. Rusko čelí najväčším podozreniam z korupcie a predražených zákaziek. Úplne na začiatku boli náklady na olympiádu vyčíslené na 12 miliárd dolárov.
To, že konečná suma bude viac ako štvornásobná, dáva najmä opozícia do súvislosti s pochybnými praktikami pri výstavbe a rekonštrukcii športovísk. Na stavebných prácach mali zarábať obrovské peniaze najmä oligarchovia blízki Kremľu. S peniazmi na olympijské zákazky má tiež súvisieť niekoľko vrážd.
Hrozba terorizmu. Doteraz žiadne zimné hry neboli pod takýmto drobnohľadom. Dôvodom sú najmä hrozby kaukazských teroristov. Pred samotným štartom hier došlo k dvojnásobnému bombovému útoku vo Volgograde aj protiteroristickým operáciám v Dagestane. Na bezpečnosť účastníkov budú dohliadať tisícky ruských vojakov a policajtov. Vojnovú loď poslali k ruským brehom aj Američania, aby im pomáhali strážiť hry.
Svet sleduje Soči. Televízie zaplatili za práva na prenosy športových podujatí rekordnú sumu – 1,1 miliardy eur. Táto suma pritom každú zimnú olympiádu výrazne rastie. Na porovnanie, v roku 1980 v americkom Lake Placid stáli televízne práva dohromady iba 16 miliónov eur.
Osemdesiatosem krajín je nový rekord v histórii zimných hier. Doteraz bolo najviac krajín v kanadskom Vancouvri pred štyrmi rokmi – 82. Prvýkrát sa na zimné olympijské hry dostanú športovci z afrického Zimbabwe, ktoré bude reprezentovať lyžiar Luke Steyn, ale i z Toga a Maroka.
Čísla zlepšujú domáci Rusi. Budú najštedrejší voči svojim medailistom. Ten účastník ruskej výpravy, ktorý si na krk zavesí najcennejší kov, dostane odmenu vo výške 91-tisíc eur. Ide vôbec o doterajší rekord v histórii zimných olympiád. Slováci pritom dostanú menej ako polovicu z tejto sumy. Zlatý medailista získa 45-tisíc eur.
Imidž kazí politika. Žiadna zimná olympiáda nebola doteraz taká spolitizovaná ako Soči. S ostrou kritikou sa stretol ruský zákaz propagácie homosexuality počas hier. Aby si ruský prezident Vladimir Putin zlepšil imidž, pred olympiádou pustil z väzenia bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského aj dve členky punkovej skupiny Pussy Riot. Napriek tomu bude olympiádu bojkotovať napríklad britský premiér David Cameron či francúzsky prezident François Hollande.