Šéf agentúry Polis Ján Baránek. Snímka: HN/Marek KmeťHN/Marek Kmeť
StoryEditor

Boris Kollár je precedens, treba mu však dať šancu, vyhlásil Baránek

07.03.2016, 12:06
Autor:
TASRTASR

Politológ Ján Baránek súhlasí s tým, že zvolenie hnutia Sme rodina - Boris Kollár do parlamentu je precedens. Ako však uviedol pre TASR, pri súčasnom volebnom systéme sa takémuto precedensu nemožno čudovať.

"Zlý systém generuje ďalšie veci, ktoré vníma verejnosť ako anomálie," uviedol Baránek v súvislosti s faktom, že hnutie, ktoré vzniklo krátko pred voľbami, vo voľbách bezpečne prešlo cez päťpercentnú hranicu.

Iný volebný systém by odstavil Kollára aj Kotlebu

Je presvedčený, že ak by namiesto jedného existovalo napríklad 16 volebných obvodov v rámci 16 vyšších územných celkov, ako to kedysi pri reforme administratívno-právneho členenia navrhoval Viktor Nižňanský, k podobným situáciám, ako je vstup Kollárovho hnutia či Kotlebovej strany do parlamentu by nedochádzalo.

"V každom regióne by museli postaviť lídrov, ktorí by museli presvedčiť a ktorí majú aspoň nejakú skúsenosť z regionálnej politiky," uviedol.

Takáto zmena volebného systému by tiež podľa Baránka značne zredukovala nesystémovosť strán, ktoré majú pár členov a bola by prekážkou pre to, aby sa do parlamentu dostali ľudia, ktorých kvalifikáciou je to, že patria do okruhu známych či rodiny lídra strany.

Kollárovci majú právo dostať šancu

To, že hnutie Borisa Kollára vzniklo tak, že jeho líder získal a premenoval inú politickú stranu, a vyhol sa tým povinnosti zozbierať 10-tisíc podpisov potrebných pre registráciu, nie je podľa Baránka témou pre spochybnenie oprávnenosti takto vznikajúcich politických subjektov.

"Toto by som neriešil, napokon aj Kollár získal dôveru od ľudí vo voľbách," poznamenal Baránek. Dopredu neodpisuje ani zástupcov hnutia v parlamente. "Ich kompetentnosť ukáže čas, majú právo dostať šancu," upozornil politológ.

Hnutie Sme rodina - Boris Kollár získalo v sobotňajších (5.3.) parlamentných voľbách 6,62 percenta hlasov a obsadí v NR SR 11 poslaneckých kresiel. Zastupovať ho okrem Borisa Kollára budú napríklad spoluorganizátor protestov Gorila Peter Pčolinský, novinár Milan Krajniak, ale aj televízna moderátorka Martina Šimkovičová či jedna z matiek Kollárových detí Petra Krištúfková.

01 - Modified: 2025-11-19 15:03:51 - Feat.: - Title: Vodiča z prípadu dopravnej nehody Borisa Kollára oslobodili spod obžaloby 02 - Modified: 2025-08-04 15:30:00 - Feat.: - Title: Smelé plány: Čo by spôsobil návrat dua Kollár - Matovič? 03 - Modified: 2025-06-01 22:02:41 - Feat.: - Title: Chystá nové tváre, cez leto chce zamieriť do regiónov. Boris Kollár tvrdí, že sa už blížia predčasné voľby 04 - Modified: 2025-02-22 20:28:36 - Feat.: - Title: Advokát Borisa Kollára pripustil podanie odvolania v prípade sporu s Jánom Čurillom 05 - Modified: 2025-02-21 14:54:19 - Feat.: - Title: Súd uznal, že výrok Kollára bol zásahom do dobrej povesti Čurillu, potvrdil advokát Kubina
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. január 2026 22:35