Premiér Fico s Andrejom KiskomTASR
StoryEditor

Demisia a sľuby nových poslancov. Kiska stanovil prvú schôdzu parlamentu

17.03.2016, 10:25
Autor:
TASRTASR

Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR sa bude konať v stredu 23. marca. Oznámil to dnes prezident SR Andrej Kiska.

Hlava štátu dnes prijala lídra Smeru-SD Roberta Fica, ktorý minulý týždeň dostal poverenie na rokovanie o zostavení vlády. "Predseda strany Smer-SD, ktorá v parlamentných voľbách získala najviac hlasov, informoval prezidenta, že dosiahol dohodu s tromi partnermi o úsilí vytvoriť vládnu koalíciu. Na základe týchto informácií a podľa Ústavy SR zvolá prezident ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR na stredu 23. marca," informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu budú novozvolení poslanci skladať ústavou predpísaný sľub, čím sa formálne ujmú mandátov. Plénum si tiež zvolí vedenie parlamentu a výborov, do ktorých rozdelí jednotlivých poslancov.

Po tomto zasadnutí parlamentu podá končiaca jednofarebná vláda Smeru-SD do rúk prezidenta demisiu. Ten vzápätí vymenuje novú vládu na čele s Ficom, s ktorým budú v koalícii aj SNS, Most-Híd a Sieť. Nový kabinet potom musí do 30 dní predstúpiť pred parlament s programovým vyhlásením a získať dôveru nadpolovičnej väčšiny snemovne.

Budúca koalícia, ktorá by sa mala v parlamente opierať o 81 hlasov, sa už dohodla, že pozíciu predsedu NR SR obsadí SNS. Smer-SD, Most-Híd a Sieť nominujú po jednom podpredsedovi a jedna pozícia podpredsedu bude patriť opozícii. Post predsedu parlamentu by údajne mohol obsadiť šéf národniarov Andrej Danko. Podpredsedov by mu mali robiť Béla Bugár, Radoslav Procházka a zrejme Marek Maďarič.

Vo vláde obsadí najsilnejšia strana Smer-SD okrem funkcie premiéra aj post vicepremiéra pre investície a ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, zdravotníctva, hospodárstva, kultúry a práce. SNS bude nominovať ministrov obrany, školstva a pôdohospodárstva. Most-Híd nominuje ministrov spravodlivosti a životného prostredia a Sieť ministra dopravy. Mená nových ministrov zatiaľ oficiálne neoznámili.

01 - Modified: 2023-02-07 22:06:00 - Feat.: - Title: Podmienky na poskytnutie investičnej pomoci by sa mohli zmierniť 02 - Modified: 2023-02-07 18:35:00 - Feat.: - Title: Poslanci ukončili utorkové rokovanie diskusiou o poplatkoch za prepis auta 03 - Modified: 2023-02-07 17:01:05 - Feat.: - Title: Poslanci presunuli dva body, do programu pribudol osobitný odvod 04 - Modified: 2023-02-07 16:29:47 - Feat.: - Title: Rodič dieťaťa s ŤZP by mohol požiadať o príspevok na opatrovanie vopred 05 - Modified: 2023-02-07 16:26:52 - Feat.: - Title: Dotácie na obedy v materských a základných školách sa od mája obnovia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. február 2023 01:21