TASR
StoryEditor

Prípad Remiáš sa vracia. Polícia obnovila vyšetrovanie po 20 rokoch

01.04.2016, 11:45

Po 20 rokoch polícia obnovila vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša, ktorý mal byť spojkou korunného svedka zavlečenia syna exprezidenta Michala Kováča Oskara Fegyveresa.

Informuje o tom portál sme.sk. Informáciu potvrdilo policajné prezídium aj Krajská prokuratúra v Bratislave.

"Z vraždy bol v minulosti obvinený Jozef R., ktorý tento týždeň dostal dve doživotia v mafiánskych kauzách v Maďarsku a na Slovensku. Z objednávky vraždy bol obvinený aj exriaditeľ SIS Ivan Lexa. Prokuratúra ho však obvinenia zbavila," konštatuje sme.sk.

Róbert Remiáš zahynul 29. apríla 2006 zahynul na Karloveskej ceste v Bratislave pri výbuchu auta, v ktorom bol nainštalovaný nástražným výbušný systém.

Na mieste činu sa pohybovali známe postavy z podsvetia, ktoré mali navodiť dojem, že išlo o mafiánsku vraždu.

Chronológia kauzy Remiáš:

August 1995
Prezidentovho syna Michala Kováča ml. uniesli neznámi páchatelia do Rakúska.
September 1995
Bývalý pracovník SIS Oskar Fegyveres vypovedal, že za únosom prezidentovho syna stála tajná služba na čele s Ivanom Lexom a z obavy o svoj život odišiel do zahraničia.
November 1995
Fegyveresovi robil spojku so Slovenskom jeho priateľ a tiež pracovník SIS Róbert Remiáš, ktorého začala sledovať a odpočúvať tajná služba.
Apríl 1996
Remiáš zahynul na Karloveskej ceste v Bratislave pri výbuchu auta, v ktorom bol nainštalovaný nástražným výbušný systém. Na mieste činu sa pohybovali známe postavy z podsvetia, ktoré mali navodiť dojem, že išlo o mafiánsku vraždu.
Október 1996
Po niekoľkonásobnej výmene vyšetrovateľov bol prípad Remiášovej vraždy uložený pre nedostatok dôkazov.
Február 1997
Na polícii vypovedal falošný svedok Metti Bubernik, ktorý mal políciu zviesť zo stopy tým, že o Remiášovi vyhlásil, že mal problémy s drogami. Neskôr bol zavraždený aj Bubernik.
Marec 1998
Po skončení funkčného obdobia Michala Kováča prevzal jeho právomoci Vladimír Mečiar, ktorý vyhlásil amnestie na kauzu zavlečenie mladého Kováča do cudziny.
December 1998
Keď prezidenta zastupoval premiér Mikuláš Dzurinda, svojím rozhodnutím umožnil vypustenie niektorých článkov z amnestií -- vyšetrovanie sa mohlo začať.
Január 1999
Zo správy SIS, ktorú v parlamente predniesol vtedajší šéf tajnej služby Vladimír Mitro, vysvitlo, že tajná služba Remiášovi skutočne odpočúvala telefón až do jeho smrti a súčasne bol sledovaný v akcii SIS nazvanej Brojler. Správa Mitrovej SIS tvrdí, že zavlečenie zrealizovala Lexova tajná služba.
Február 1999
Ústavný súd SR rozhodol, že Mečiarove amnestie nie je možné zrušiť.
Apríl 1999
Poslanci NR SR zbavili Lexu imunity. Neskôr ho zadržali v Juhoafrickej republike.
November 1999
Polícia po obnovenom vyšetrovaní označila za pravdepodobných páchateľov vraždy Imricha Oláha a Jozefa Roháča.
December 2002
Polícia obvinila Lexu, že si vraždu Remiáša objednal u bývalého bossa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru za dva milióny korún. Mali ju vykonať Oláh a Roháč.
September 2006
Špeciálna prokuratúra zastavila trestné stíhanie voči Lexovi.
Október 2006
Prípad sa dostáva na začiatok. Polícia vedie trestné stíhanie vo veci. Obvinený nie je zatiaľ nikto.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. december 2024 19:23