Minister životného prostredia László SolymosTASR
StoryEditor

Minister Mosta zasahuje. Zrušil zmluvu podpísanú tesne po voľbách

05.04.2016, 12:54
Autor:
TASRTASR

Minister životného prostredia (MŽP) SR László Solymos (Most-Híd) dal pokyn k zrušeniu zmluvy o prenájme Brestovskej jaskyne. TASR o tom informoval Juraj Rybanský z komunikačného odboru MŽP.

Ako ďalej informoval, Štátna ochrana prírody (ŠOP) teraz vypracuje rozpočet nákladov potrebných na sprevádzkovanie jaskyne (parkovisko, technický objekt, prezliekareň pre návštevníkov, jaskyniarsky výstroj pre návštevníkov a pod.) "Na základe ich vyčíslenia ŠOP buď zrealizuje tieto investície a bude jaskyňu prevádzkovať, respektíve vyhlási verejnú súťaž na jej prevádzkovateľa," uviedol Rybanský

V medializovanom prípade prenájmu Brestovskej jaskyne považuje envirorezort tvrdenia poslanca Zsolta Simona o tom, že štát pripravil pre súkromníka výhodný biznis, za nenáležité. "Pán poslanec nespomenul dôležitú skutočnosť, že na sprístupnenie jaskyne verejnosti sú potrebné ďalšie investície v objeme približne 80.000 eur, ktoré mal zrealizovať nájomca," upozornil Rybanský. "Rovnako opomenul fakt, že v záujme ochrany priestorov jaskyne pred poškodením mal byť počet návštevníkov zmluvne obmedzený na 17 osôb počas jedného vstupu a jaskyňa mala byť pod neustálou odbornou kontrolou ŠOP SR," dodal.

Poslanec NR SR Zsolt Simon vo štvrtok 31. marca na tlačovej konferencii uviedol, že bývalý šéf MŽP SR Peter Žiga (Smer-SD) prenajal po parlamentných voľbách Brestenskú jaskyňu bez výberového konania Občianskemu združeniu (OZ) Pegas Slovakia za sumu 1200 eur ročne vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH) do konca roka 2018.

Simon uvedenú zmluvu označil za "svinstvo najväčšieho rázu". Vyzval preto súčasného šéfa MŽP SR Lászlóa Solymosa (Most-Híd), aby zmluvu o nájme jaskyne za 100 eur mesačne okamžite zrušil a vyvodil aj zodpovednosť.

Generálny riaditeľ ŠOP SR Milan Boroš v súvislosti s prípadom upozornil na to, že ŠOP v súčasnosti prenajíma deväť jaskýň. Ak by tieto jaskyne prevádzkoval štát, bolo by to podľa Boroša neekonomické.

ŠOP má podľa Boroša záujem predviesť jedinečné prírodné bohatstvo verejnosti, čo je vďaka nájmu a spolupráci s miestnymi skupinami možné. "Dlhodobo sa uvažovalo o sprístupnení Brestenskej jaskyne, ale vzhľadom na náklady spojené s prevádzkou to nebolo možné realizovať. Po stretnutí s OZ Pegas a samosprávou obce Zuberec sme sa rozhodli dobudovať a následne prenajať jaskyňu," priblížil ďalej generálny riaditeľ ŠOP.

01 - Modified: 2019-03-13 13:49:55 - Feat.: - Title: Ministri Mosta reagujú na vyjadrenia Gajdoša 02 - Modified: 2018-07-11 08:35:31 - Feat.: - Title: Bugárov minister reaguje na materiál o nákupe stíhačiek 03 - Modified: 2017-11-08 09:01:08 - Feat.: - Title: Keď nebude v koalícii zhoda, tak sa počká, tvrdí Sólymos o nákupe obrnených vozidiel 04 - Modified: 2016-08-05 08:54:06 - Feat.: - Title: Referendum o predčasných voľbách bude úspešné. Simon sa chystá odstaviť vládu 05 - Modified: 2016-05-14 11:36:55 - Feat.: - Title: Ministra Smeru chcel odvolať, teraz ho chváli. Kauza kompa sa rieši, tvrdí Solymos z Mosta
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. september 2023 19:26