Snímka: HN/Pavol FuntálSnímka: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Novela, ktorá mala upraviť poplatky, priniesla podľa Druckera neporiadok

10.04.2016, 19:00
Autor:
TASRTASR
Novela zákona, ktorá vlani upravila poplatky v ambulanciách lekárov, spôsobuje podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) nezrovnalosti a neporiadok.

Podľa jeho slov riešenie tejto otázky je jednou z koaličných priorít. Situáciu chce najprv zanalyzovať. Právnu normu má posúdiť aj Ústavný súd SR, na ktorom ju napadol prezident Andrej Kiska.

"Treba v tom urobiť isté pravidlá, či už pozitívne, alebo negatívne vymedzenie," pripúšťa Drucker. Poplatky vníma ako nástroj na zabránenie neprimeranému čerpaniu z verejných zdrojov. Na potrebu riešenia upozorňoval tento týždeň prezident Kiska. Poplatky sa podľa jeho slov vymkli absolútne spod kontroly. Riešenie vidí v zozname tých poplatkov, ktoré sa vyberať môžu, a v zakázaní ostatných. "Nepotrebujeme čakať na výsledok rozhodnutia Ústavného súdu," poznamenal.

Novela spôsobila problémy aj podľa analytika INEKO Dušana Zachara. "Prehĺbila podľa nás chaos v poplatkoch, pacienti stále nevedia, na čo majú nárok, za čo si lekári môžu pýtať poplatky a za čo nie, čiže treba to nanovo úplne prekopať a vniesť do systému poriadok... Treba pripraviť takú reguláciu, ktorá bude pochopiteľná pre každého, vymáhateľná a jednoznačná," skonštatoval.

Otázku poplatkov otvorili tento týždeň na stretnutí s ministrom aj ambulantní lekári. Čestný prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor si myslí, že pomôcť by mohol jasný zoznam poplatkov, ktoré sa vyberať môžu a ktoré nie. Upozorňuje však, že ide o komplexnejší problém a pokiaľ by zdravotné poisťovne starostlivosť uhradili, od pacientov by sa peniaze vyberať nemuseli.

"Je to otázka rozsahu zdravotnej starostlivosti, na čo ma občan nárok, na čo nie. Otázka toho, čo konkrétne zdravotná poisťovňa objednáva a uhrádza alebo neuhrádza, čiže poplatky sú komplikovaný problém," zhrnul s tým, že lekári nechcú zvyšovať finančné zaťaženie pacientov.

Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti prijal parlament vlani v marci. Okrem iného zakázala vyberať poplatky za administratívne úkony, ako vypísanie receptu či potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení. Odzvonilo aj prednostnému objednávaniu sa na termíny.

01 - Modified: 2022-11-25 17:18:17 - Feat.: - Title: Nemocnica Bory je skolaudovaná. Naberá lekárov, no stále nemá zmluvu s najväčšou poisťovňou (+galéria) 02 - Modified: 2022-11-24 22:47:20 - Feat.: - Title: Náborový príspevok má prilákať späť skúsených zdravotníkov, hovorí Matovič 03 - Modified: 2022-11-24 17:51:23 - Feat.: - Title: Heger víta ústupok lekárskych odborárov. Vláda ponúkne aj náborový príspevok 04 - Modified: 2022-11-24 15:43:35 - Feat.: - Title: Heger požiadal premiérov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Je možné, že nám dodajú lekárov 05 - Modified: 2022-11-21 14:11:24 - Feat.: - Title: Vláda a lekárski odborári budú dnes rokovať o situácii v zdravotníctve
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
27. november 2022 07:08