StoryEditor

Vedenie polície musí zodpovedať otázky o proteste, tvrdí poslanec OĽaNO

02.08.2021, 13:26
Autor:
TASRTASR
Podľa šéfa brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu je policajný zbor riadený tak, aby bol nezávislý a nepodliehal politickým tlakom.

Predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady Juraj Krúpa (OĽANO) očakáva od policajného vedenia zodpovedanie otázok spojených s postupom polície počas protestov Bratislave.

​V prípade pochybení chce aj dôrazný postoj k zlyhaniu podriadených zložiek. Krúpa hovorí, Policajný zbor je riadený tak, aby bol nezávislý a nepodliehal politickým tlakom. Polícia súčasne zo zákona vykonáva úlohy na ochranu verejného poriadku, na ktoré nesmie rezignovať.

"Preto od policajného vedenia v blízkej dobe očakávame uspokojivé zodpovedanie všetkých otázok spojených s taktickým postupom počas nepovolených demonštrácií, a v prípade pochybení aj dôrazný postoj k zlyhaniam podriadených zložiek," poznamenal.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na margo protestov povedala, že na zhromaždenia majú občania právo. Považuje však za neprípustné, aby naschvál blokovali dopravu. "Polícia by mala zasiahnuť čo najskôr tak, aby neboli dotknuté práva ostatných občanov," podotkla.

Polícia si podľa Remišovej musí vybrať takú taktiku, aby nepripustila eskaláciu konfliktov. Do budúcna by ju mala nastaviť tak, aby demonštranti ostali mimo hlavných tepien mesta a neobmedzovali ostatných.

Zároveň strana SaS deklaruje, že dôveruje vláde premiéra Eduarda Hegera a aj ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (obaja OĽANO), ktorý je zodpovedný za svojich ľudí a ich prípadné zlyhanie, povedal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

​očakáva od vedenia polície zodpovedanie otázok spojených s protestmiOd štvrtkového predpoludnia protestovali pred Prezidentským palácom v Bratislave stovky ľudí proti očkovaniu, pandemickým opatreniam, ale aj prezidentke  Zuzane Čaputovej, členom vlády i parlamentu.

Vo štvrtok zablokovali aj komunikácie v okolí Hodžovho námestia, čím spôsobili rozsiahle kolóny a nútené zmeny vo verejnej doprave. Polícia tvrdila, že na rozpustenie davu nemá zákonný dôvod, z ulíc vytlačila protestujúcich až večer.

V piatok protest na Hodžovom námestí pokračoval, účasť však bola menšia. Pár desiatok ľudí sa pred sídlom hlavy štátu zišlo aj v sobotu, väčšia skupina zamierila k RTVS v Mlynskej doline, kde chcela odovzdať vedeniu verejnoprávneho média otvorený list s požiadavkou adekvátneho priestoru v spravodajstve. Situáciu aj na tomto mieste monitorovali policajti.

01 - Modified: 2022-11-29 07:54:58 - Feat.: - Title: Pri protestoch v Iráne už zahynulo vyše 300 ľudí, tvrdí príslušník gárd. Sú medzi nimi desiatky policajtov 02 - Modified: 2022-11-28 13:08:54 - Feat.: - Title: Slovák, ktorý napadol policajtov v Miškovci, ide do väzby 03 - Modified: 2022-11-27 19:20:05 - Feat.: - Title: Tisíce Kurdov demonštrovali v Sýrii proti tureckým náletom 04 - Modified: 2022-11-27 13:52:17 - Feat.: - Title: Cudzinec skontrolovaný v závere októbra políciou nie je hľadaný Interpolom, tvrdí Mikulcov rezort 05 - Modified: 2022-11-27 11:28:02 - Feat.: - Title: Iránskemu raperovi hrozí trest smrti za podporu protestov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 09:02