Ministerka spravodlivosti Lucia ŽitňanskáTASR/M. Baumann
StoryEditor

Žitňanská hovorí o problémoch na súdoch. A prezradila svoje priority

01.05.2016, 14:32
Autor:
tasrtasr

Nízka dôvera v súdnictvo môže byť jednou z príčin, že narastá politický extrémizmus. Domnieva sa ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Nová vláda a ona osobne preto musí v tejto oblasti podať výkon, uviedla v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Za zásadné Žitňanská považuje zvýšiť efektívnosť súdnictva a zrýchliť súdne konania. Vláda podľa nej zníži zaťaženosť súdov, aby sa mohli koncentrovať na spory a podporí špecializáciu súdov a sudcov.

Tri milióny exekučných spisov

Pripomenula, že z 1,04 milióna prípadov, ktoré prišli na súdy v roku 2015, bolo viac ako 540-tisíc návrhov na začatie exekučných konaní. Celkovo dnes na súdoch ležia tri milióny exekučných spisov. 

"Musíme vyriešiť obrovskú záťaž, ktorú dnes máme na súdoch, ktorá spôsobuje obrovské problémy a vo výsledku na to dopláca napríklad každý jeden podnikateľ, ktorý príde s faktúrou na súd," uviedla Žitňanská.

Podľa nej je potrebné "absolútne prekopať" exekučné konanie, aby súdy nerobili administratívnu prácu. Sociálny problém, ktorý exekúcie predstavujú, chce zase vyriešiť novými pravidlami oddlženia.

Priorita? Protischránkový zákon

Najväčšou prioritou pre staronovú ministerku spravodlivosti na začiatku jej pôsobenia bude pripravenie návrhu nového protischránkového zákona. Ten mieni predložiť v priebehu prvých dvoch mesiacov.

V platnosti podľa Žitňanskej ostane verejný register konečných užívateľov výhod, sprísnia sa však sankcie za uvádzanie nepravdivých údajov v ňom a zlepšia sa nástroje na kontrolu.

"V tejto šírke by mal byť takzvaný protischránkový zákon vyňatý zo zákona o verejnom obstarávaní a mal by to byť samostatný zákon práve preto, že sa nebude týkať len verejných obstarávaní, ale plošne akéhokoľvek nakladania s verejnými zdrojmi," ozrejmila. "Predložím právnu úpravu, ktorá bude najlepšia, akú dokážem v tejto fáze predložiť a očakávam, že účinný protischránkový zákon bude prijatý," doplnila. 

Žitňanská si myslí, že Slovensko skôr či neskôr bude potrebovať systémovú zmenu nastavenia prokuratúry. Tá vyžaduje zmenu ústavy. "Takáto diskusia by sa otvoriť mala," zdôraznila Žitňanská s tým, že na zásadnú zmenu nie je v súčasnosti všeobecná podpora. "Na revolučnú zmenu prokuratúry to nie je, pretože taká väčšina vo vláde a v parlamente dnes neexistuje," vysvetlila ministerka, ktorá je za transformáciu prokuratúry na štátne zastupiteľstvo.

01 - Modified: 2023-01-30 09:12:29 - Feat.: - Title: HN24: Polícia preveruje oznam o nahlásenej bombe na bratislavských súdoch 02 - Modified: 2023-01-27 14:26:46 - Feat.: - Title: Generálna prokuratúra žiada politikov, aby ich nezaťahovali do súperenia a nezasahovali do ich integrity 03 - Modified: 2023-01-27 13:50:30 - Feat.: - Title: Politici si pripomenuli obete holokaustu, odsúdili nenávistné prejavy. Nemožno ich tolerovať, tvrdí SaS 04 - Modified: 2023-01-27 16:10:09 - Feat.: - Title: Dzurinda je späť v politickom cirkuse 05 - Modified: 2023-01-26 21:36:29 - Feat.: - Title: HN24: Heger Na hrane
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 11:09